GeriEkonomi Taşar: Şap var mı ben de bilmiyorum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taşar: Şap var mı ben de bilmiyorum

Dünyanın en büyük gıda fuarı olan Anuga 97'ye 70 firmayla katılan Türkiye, ‘‘şap’’lı olduğu gerekçesiyle Pınar ve Maret ürünlerine getirilen ‘‘tadım’’ yasağıyla sarsıldı. Fuar nedeniyle Köln'de bulunan Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mustafa Taşar ise ‘‘Türk firmalarının ürünlerinde bu hastalığın olup olmadığını ben de bilmiyorum. Temaslarda bulunup çözmeye çalışacağız’’ demekle yetindi.

Anuga 97'ye, dünyanın 103 ülkesinden 6 bin 540 firma katılıyor. Türk firmalarının yöneticileri, fuar komitesinin Türkiye'deki hayvanlarda şap hastalığı olduğu gerekçesiyle ürün tadımı yaptırmamasının, ülke imajını zedelediğini vurguladılar. Yaşar Grubu firmalarından Pınar ve Koç Holding şirketlerinden Maret'in yöneticileri, ürünlerinde kullandıkları etlerin veteriner kontrolünden geçtiğini ve çok sağlıklı olduğunu vurguladılar.

Türkiye'deki hayvanlarda şap hastalığının yabancı ülke kaynaklı olduğunu vurgulayan Bakan Mustafa Taşar, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: ‘‘Hayvan ithalatına kısıtlama getirmemizin nedenlerinden biri de budur. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Anuga 97 yöneticileri Türk et ürünlerine tadım yasağı getirmekle bunu abartmışlar. Türk firmalarının ürünlerinde bu hastalığın olup olmadığını ben de bilmiyorum. Temaslarda bulunup çözmeye çalışacağız.’’

Yaşar Holding Gıda Bölüm Başkanı Ahmet Arsan, tadım yasağı konusunda sorumlu davranmak gerektiğini vurguladı.

İTO'yu seçselerdi bunlar olmazdı

İSTANBUL Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım ise Köln'deki ‘‘tadım yasağı’’ ile ilgili farklı biraçıklama yaptı. İTO'dan yapılan açıklamada, ‘‘Ürünlerini teşhir ve tanıtımda sorun çıkan firmalar fuara İTO şemsiyesi altında değil, müstakil standlarda katılmışlardır’’ denildi.

Yıldırım, İTO tarafından organize edilen Türk pavyonunda yer alan katılımcı firmaların hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını, bunu temin için Odanın her türlü tedbiri aldığını belirtti. Yıldırım, firmaların bu tür fuarlara müstakilen değil, oda şemsiyesi altında katılmalarının yararlı olduğunu söyledi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False