Bursa kestanesi cep yakacak

Bursa kestanesi cep yakacak

Kilogramı geçen sene 6 liradan satılan Bursa kestanesinin fiyatı, bu yıl rekoltesinin az olması nedeniyle 9 liraya çıktı.

Haberin Devamı

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Listesi'nde yer alan "tarihi Osmanlı köyü" Cumalıkızık Mahallesi'nde, vatandaşların geçim kaynağı kestanenin hasadında sona gelindi.

"Mahmut molla", "Ali molla", "tülü", "Osman oğlu", "sarı aşı", "maraval" ve "marigoule" olmak üzere 7 çeşit kestanenin yetiştiği mahalleye gelen alıcılar, ince kabuklu, iri ve kabuğundan çabuk ayrıldığı için en çok "Osman oğlu" ve "Mahmut molla" cinslerini tercih ediyor. Mahallenin yüksek kesimlerinde çiftçilerin zorlu işlemlerin ardından satışa hazırladığı kestaneler, kış aylarında kebap ve Bursa ile özdeşleşen kestane şekeri yapımında değerlendiriliyor.

Çiftçiler, yıl boyunca bakımını yaptıkları kestane ağaçlarının diplerini, meyve toplama vaktinden 10 gün önce temizliyor. Genellikle eylül ayının ortalarında başlanan işlemlere, "dokuma" olarak bilinen, tarım işçilerinin ağaçlara çıkıp sırık yardımıyla kestaneleri düşürmesi işlemiyle devam ediliyor.

İşçilerin, eldivenleriyle kestaneleri ağaç diplerinden toplamasının ardından bir bölgeye biriktirilen kestanelerin üzerileri, "yumak" denilen dikenli kaplarının çürüyerek meyveden daha kolay sıyrılabilmesi için yaklaşık 25 gün eğrelti otu ve dallarla kapatılıyor.

Hazır olduğunda yumaklarından çıkarılarak temizlenen kestaneler, çuvallara doldurulduktan sonra piyasaya arz ediliyor.

"Domuzlar ve ayılar ürünü yiyince rekolte düştü"

Kestane yetiştiricisi Adnan Demir yaptığı açıklamada, ürünün elde edildiği ağaçların yağmur suyuyla beslendiğini söyledi.

Demir, meşakkatli bir sürecin ardından satışa hazır hale gelen kestaneleri toptancılara, kestane şekeri üreten firmalara ve mahalle pazarında vatandaşlara sattıklarını anlattı.

Rekoltenin bu sene geçen yıla göre daha az olduğunu belirten Demir, "Toplama zamanında önce domuzlar yedi. Bu yüzden kaybımız çok. Daha fazla kayıp olmasın diye yere dökülen kestaneleri her gün topladık. Bıraksaydık sabaha kadar hiçbir şey kalmazdı. Domuzlar, ayılar yiyor. Kestanede bu yıl toplanabilen miktar az. Geçen yıl miktar fazlaydı, kilogramını 6 liradan satmıştık. Bu sene miktar az, kilogram fiyatı iyi; 9 lira" diye konuştu.

Cumalıkızık'ta yılda ortalama 100 ton kestane elde edildiği bilgisini veren Demir, ürün almak için yurtdışından alıcıların da geldiğini sözlerine ekledi.

Bursa kestanesinin perakendede kilogram fiyatı ise 15 liradan başlıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: