152 bin 455 tonluk ihracat hazırlığı

152 bin 455 tonluk ihracat hazırlığı

Ege Bölgesi'nin önemli ihraç ürünlerinden satsuma türü mandalinanın 2015-2016 ihracat sezonunun 26 Ekim'de başlayacağı bildirildi.

Haberin Devamı

Ege İhracatçı Birliklerinden (EİB) yapılan açıklamaya göre, Ekonomi Bakanlığı Batı Anadolu Bölge Müdürlüğü başkanlığında, Ege Bölgesi için oluşturulan Hasat ve İhraç Tarihini Belirleme Komisyonu, İzmir'de İnciraltı, Güzelbahçe, Seferihisar, Ürkmez, Gümüldür, Özdere, Selçuk'ta, Aydın'da ise Söke ve Davutlar'daki bahçelerden satsuma mandalinadan numuneler aldı.

Alınan numunelerin İzmir Laboratuar Müdürlüğünde yapılan analizi sonucunda, Ege Bölgesi ürünü satsuma mandalinanın 20 Ekim'den itibaren kesimine, 26 Ekim'den itibaren de ihraç edilmesine karar verildi.

Rekolte öngörüsü

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Yılmaz, konuya ilişkin değerlendirmesinde, geçen yıl 219 bin 173 ton olan mandalina rekoltesinin bu yıl yüzde 30'luk düşüşle 152 bin 455 ton olarak öngörüldüğünü, kalitenin de istenen düzeyde olmadığını kaydetti.

Ege Bölgesi'nde satsuma rekoltesinin düşük olmasına karşın Adana, Antakya ve Mersin'de satsuma rekoltesinin iyi olduğuna işaret eden Yılmaz, "Türkiye'nin siyasi pozisyonundan dolayı komşulara ihracatımızın gerileyeceğini tahmin ediyoruz. Rusya, Suriye, Irak ve diğer Orta Doğu ülkelerine ihracatımızın gerileyeceğini öngörüyoruz. Avrupa Birliği'nde de gözle görülür bir talep artışı yok" ifadelerini kullandı.

Döviz kurlarındaki belirsizliğin de ihracatı olumsuz etkilediğine işaret eden Yılmaz, şöyle devam etti:

"Döviz kurları bir avantaj sağlamıyor, girdiler artıyor, döviz kurlarındaki belirsizlik biz ihracatçıları zorluyor. Bütün bunlara bir de Türk ihracatçılarının kendi içindeki bilinçsiz kesim ve ihraç politikası eklenince, sektörde fiyatlar çok düşüyor. İhracatına 8 Ekim 2015'te başlanan okitsu mandalinada şu anda gelinen ihraç fiyatları maliyetleri bile karşılamaz düzeylere geldi."

İhracatta ilk sırada Rusya


Ege İhracatçı Birlikleri verilerine göre Türkiye'den, 2014-15 sezonunda 44 ülkeye 179 milyon 366 bin dolarlık satsuma mandalina ihracatı gerçekleştirildi. 2013/14 sezonuna göre satsuma mandalina ihracatı yüzde 5 artış gösterdi. İhracatta ilk sırayı 94 milyon 443 bin dolarlık tutarla Rusya alırken, ikinci sırada 35 milyon 733 bin dolarlık tutarla Ukrayna, üçüncü sırada ise 20 milyon 727 bin dolarla Irak yer aldı. Bu ülkeleri, 7 milyon 412 bin dolarlık ihracatla İngiltere ve 4 milyon 167 bin dolarlık satsuma ihracatı ile Almanya izledi.

Haberle ilgili daha fazlası: