Tapuda dublör oyunu

Tapuda dublör oyunu

İzmir’de, sahipleri yurtdışında olan kişilere ait arazileri değerinin altında ve sahte kimlik ile dublörle satmaya çalışan 2 ayrı çeteden 5 kişi polis tarafından yakalandı. Şüphelilerin yakalanmasında, tapu dairesi personelinin dikkatinin etkili olduğu belirtildi. İşlemleri sonrası adliyeye sevk edilen şüphelilerden 3’ü tutuklanırken, 2’si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Haberin Devamı

Çiğli’de geçen 14 Nisan’da meydana gelen ilk olayda, Harmandalı Mahallesi’nde bulunan ve sahibi Almanya’da yaşayan bir kişiye ait 13 milyon TL değerindeki araziyi 1.5 milyon TL’ye sahte kimlik ve dublör kullanarak satmak isteyen 3 kişilik çete, kimlik ve imza işlemleri sırasında fark edildi. Daha önce de İstanbul Tuzla’da 10 milyon liralık arazinin sahte belgelerle satışını fark ederek önleyen Tapu Müdürü Murat Yiğit durumu hemen polise bildirdi. İhbar üzerine tapu müdürlüğüne gelen polis ekipleri, şüphelileri yakaladı. İşlemleri sonrası adliyeye sevk edilen 3 şüpheliden E.K. tutuklanırken, 2’si tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.    

İkinci olay ise 14 Haziran’da yaşandı. Yine Çiğli Tapu Müdürlüğü’ne gelen ve Harmandalı’nda bulunan 10 milyon TL değerindeki başka bir araziyi satmaya çalışan 2 kişi bir kez daha müdürlük personelince fark edildi. İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri, A.Y. ve M.A. adlı şüphelileri yakaladı. Gözaltına alınan 2 şüpheli de işlemleri sonrası sevk edildiği adliyede tutuklandı.

Haberin Devamı

E-DEVLET ŞİFRESİNİ PAYLAŞMAYIN

Her iki olayda da gerçek mal sahiplerinin yurtdışında oldukları ve bu arazileri satmaya kalkışan şüphelilerin sahte kimlikle e-Devlet şifresi alıp internet üzerinden tapu işlemi başlattıkları öğrenildi. Araziyi satacakları kişilerle birlikte Çiğli Tapu Müdürlüğü’ne gittiklerinde ise belgelere imza atarak başvuru işlemi yaptıkları aşamada, görevli memurların kimlik ve imza kontrolleri sırasında olayın ortaya çıktığı belirtildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Çiğli Tapu Müdürü Murat Yiğit, “Vatandaşımız e-Devlet şifresini kimseyle paylaşmasın. Çünkü bütün girişler e-Devlet üzerinden. Ayrıca taşınmazı olan vatandaşlarımız, web tapu üzerindeki telefon numaralarını güncellesin. Çünkü en ufak bir işlemde dahi, telefonunuza mesaj geliyor. Böylelikle bu tür durumlardan, telefona gelen mesajla da haberdar olabilirsiniz” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: