GeriEkonomi Tahvil faizi yüzde 11’in altına inip tarihi ‘dip’ yaptı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tahvil faizi yüzde 11’in altına inip tarihi ‘dip’ yaptı

Tahvil faizi yüzde 11’in altına inip tarihi ‘dip’ yaptı
refid:12175373 ilişkili resim dosyası

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın faizde ikinci indirim süreci olabileceğini açıklamasıyla gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 10.75’le yeni tarihi düşük düzeyine indi.

Tahvil-bono piyasasında 11 Mayıs 2011 vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi, Merkez Bankası Başkanı Yılmaz’ın faiz indirimlerine ilişkin açıklamalarıyla işlem bazında yeni tarihi dip olan yüzde 10.75’e kadar geriledi. Gösterge tahvilde önceki gün bileşik faiz yüzde 11.33 seviyesinde gerçekleşirken, dün yüzde 10.92 tarihi kapanışını yaptı. Bankacılar daha uzun vadeli tahvillerde de aşağı yönlü işlemlerin dikkat çektiğini söylediler. Faizde tarihi dip görülürken, son günlerde düşüşte olan dolar Merkez Bankası Başkanı Yılmaz’ın döviz alımı konusunu tekrar gündeme alabilecekleri, bu konu üzerinde çalışma başlattıkları yolundaki açıklamasının ardından artışa geçti. Bankalararası piyasada önceki gün birara 1.4715 TL’ye kadar gerileyen dolar, dün aynı piyasada 1.49 TL’ye çıktı. Azalan küresel risk iştahına karşın kaybın sınırlı olduğuna dikkat çeken bir bankanın bono masası yetkilisi, “Dövizin önceki gün aşağı yönlü hareketine paralel bonoda da aşağı yönlü hareket vardı ama dün döviz tarafı yukarı yönlü sınırlı kalınca daha olumsuz bir açılış beklerken tezgah üstünde iyi bir açılış gerçekleşti” dedi.

Alım rezervi artırır

Uzmanlar, Merkez bankası açıklamalarının döviz piyasasında çok önemli bir etkisinin olacağını düşünmüyor. Etkisi olsa bile sınırlı kalacağını belirten uzmanlar, bu alım ihaleleri ile Merkez’in rezervlerinin bir miktar artabileceğine dikkat çektiler. Son dönemde kurdaki aşağı yönlü hareketin Türkiye’nin diğer ülkelerle olan ticaretinde rekabete engel bir unsur olarak yorumlanması için henüz erken olduğunu da belirtiliyor.

Borsa 40 bine oturdu yeni zirve yaptı

İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) günü yüzde 0.94 primle 40.376 puana ulaşarak bu yılın yeni zirvesinden tamamladı. İMKB ulusal 100 endeksi, dün banka hisselerinin öncülüğünde özellikle ikinci seansta 40 bin puanın üzerinde tutunarak yükselişini sürdürdü. Borsada işlem hacmi de önceki güne göre, yüzde 14.3 artarak 2 milyar 230 milyon lira oldu.

Faiz tarafında yeni bir bölgeye geçiyoruz

MERKEZ Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın faizlerin tek haneli oranlarda uzun süre kalabileceği yönündeki açıklaması, bono piyasalarında yeni bir dönemin başlangıcı olarak nitelendiriliyor.

Halk Bankası Para ve Sermaye Piyasaları Başkanı Murat Uysal, “Merkez Bankası’nın açıklamaları arasında en önemli olanı bence ‘faizlerin üç yıllık tahmin ufku boyunca tek haneli seviyelerde kalabileceği öngörülmektedir’ açıklaması” dedi. Uysal, şunları söyledi: “Piyasada önümüzdeki yılın ikinci yarısından itibaren faiz artırımı başlayabilir görüşleri vardı. Merkez Bankası’nın ‘3 yıl’ boyunca söylemi, 1 yıl değil daha uzun bir süre faizlerin düşük seviyelerde kalacağını netleştirdi. Bu çok önemli. Bu nedenle ikinci el bono piyasasında faizler yüzde 11’in altına, tarihi düşük seviyelerine indi. Daha uzun vadeli Hazine kağıtlarında da aşağı yönlü hareket görülmeye başlandı. Böylece artık faiz tarafında yeni bir bölgeye geçiyoruz ve artık faizlerde yüzde 14’lerin uzunca bir süre görülemeyecek seviyeler olduğunu gösteriyor. Piyasaya damgasını vuran açıklama bu.”
False