Suudi Arabistan 8 şirketin piliç etine kapıyı açtı

Suudi Arabistan 8 şirketin piliç etine kapıyı açtı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Suudi Arabistan’a kümes hayvanları eti ve ürünleri ihracatında 6 yıllık yasağın kaldırıldığını, böylece 1.3 milyar dolarlık pazarın açıldığını açıkladı.

Haberin Devamı

Suudi Arabistan’ın, kuş gribi nedeniyle kümes hayvanları eti ve ürünleri ithalatına uyguladığı yasağı, yürüttükleri yoğun temaslar ve girişimler sonucunda 8 firma için kaldırdığını ifade etti. Çağlayan, yasağın kaldırılmasıyla birlikte ihracatçılara önemli bir pazar kapısı açıldığını belirtti.

İhracatı artırır

2010 yılında 27 milyar dolar olan dünya kümes hayvanları eti ve ürünleri ithalatından Suudi Arabistan’ın 1.3 milyar dolarlık ithalatla (675 bin ton) yüzde 5 pay aldığını ifade eden Bakan Çağlayan, şunları söyledi: “Yasağın kaldırılmasıyla birlikte Suudi Arabistan’a 2012 yılında önemli ölçüde ihracat gerçekleştirileceğine inanıyorum. 1.3 milyar dolarlık bir pazardan sektörün yüzde 5 pay alması Arabistan’a 65 milyon dolar, yüzde 10 pay alması ise 130 milyon dolarlık ihracat anlamına geliyor. Söz konusu pazardan yüzde 5’lik pay almamız bu sektörün ihracatını yüzde 20 düzeyinde artıracaktır.”

Haberle ilgili daha fazlası: