GeriEkonomi Süs bitkiciliğinin yeni merkezi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Süs bitkiciliğinin yeni merkezi

Süs bitkiciliğinin yeni merkezi
Abone Olgoogle-news

Sakarya 26-29 Eylül’de düzenlenecek Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali’ne hazır. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, önemli bir potansiyele sahip olduklarını dile getirerek festivalin Sakarya’yı daha ileriye taşıyacağını vurguladı.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya’nın gelecekte süs bitkiciliğinin merkezi olacağını belirterek “Doğal güzellikleriyle, yatay mimari anlayışıyla, estetiğiyle, zengin su kaynaklarıyla son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Sakaryamızı süs bitkiciliği sektörünün uluslararası alanda en önemli şehirlerinden birine dönüştüreceğiz” dedi.

Toçoğlu, 26-29 Eylül tarihleri arasında Sapanca Kırkpınar’da gerçekleştirilecek Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali’ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Düzenlenecek olan festivalin paydaşı olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Toçoğlu, Sakarya’nın gelecekte süs bitkiciliğinin merkezi olacağını belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, şehrin peyzaj ve süs bitkiciliği alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “Sakarya’mız sanayisiyle, tarımsal çeşitliliğiyle, turizm potansiyeliyle, yatırım imkanlarıyla her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Son dönemlerde ise süs bitkiciliği alanında ülkemizin önde gelen şehirleri arasında yerini aldı. Şimdi bu festivalle birlikte Sakarya’da oluşan bu olumlu tablo daha da ileriye taşınacak, sektör esnafımız da oluşacak talebe fazlasıyla karşılık verecektir.”

BÜYÜK KATKI

Başkan Zeki Toçoğlu, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “İnşallah bu festival Peyzaj ve Süs Bitkiciği alanında yapılan tüm çalışmaları daha da ileri bir boyuta taşıyacak, sektör üreticilerine büyük katkılar sunacaktır. Ayrıca şehrimiz ekonomik göstergelerini de olumlu yönde etkileyecektir. Doğal güzellikleriyle, yatay mimari anlayışıyla, estetiğiyle, su kaynaklarıyla son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Sakarya’mızı süs bitkiciliği sektörünün uluslararası alanda en önemli şehirlerinden birine dönüştüreceğiz. Bu vesileyle 26 Eylül Çarşamba günü açılışını gerçekleştireceğimiz festivalin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Süs bitkiciliğinin yeni merkezi

YENİ MERKEZ İÇİN ÇALIŞMA SÜRÜYOR

SAKARYA Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Arifiye ilçesinde gerçekleştirilecek Süs ve Gıda Bitkiciliği Üretim Mükemmeliyet Merkezi projesi çalışmalarını sürdürüyor. Proje kapsamında yapılacak tesisin kurulu kapasitesi 30 milyon adet/yıl, başlangıç kapasitesi ise 10 milyon/yıl olarak planlandı. Başlangıç için 4.700 çeşit fide, fidan ve tohum üretimi planlanıyor. AB sertifikasyonuna uygun üretimin yapılmasının hedeflendiği proje ile steril şartlarda, yapay besin ortamında, bitki hücre, doku ve organlarından, çeşitli yöntemler kullanarak yeni hücre, doku, organ veya bitki üretilmesi, gen kopyalama teknolojisinde bitki çoğaltıp köklendirme ile temel bitkileri tedarik ederek yurt dışı bağımlılığı asgari seviyeye indirilmesi, tarımda dışa bağımlılığın önüne geçilmesi ve tarımsal kalkınmanın desteklenmesi hedefleniyor.

Süs bitkiciliğinin yeni merkezi

İLK KEZ DÜZENLENİYOR

Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali, 26-29 Eylül tarihlerinde Sapanca Kırkpınar sahilinde yapılacak. Bu yıl ilk kez düzenlenecek festival ile ilgili hazırlıklar devam ediyor. Düzenlenen festivale Azerbaycan, Türkmenistan, İran, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gibi ülkelerden katılımcıların olacağı bekleniyor. Sapanca/Kırkpınar sahilinde yer alan 40 bin metrekare fuar alanında gerçekleşecek olan festival için Sakarya ili Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Birliği, S.S Sapanca İlçesi Merkezi ve Kırkpınar Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, S.S Arifiye İlçesi Tarımal Süs Bitkileri Kalkınma Kooperatifi’nin girişimlerde bulundu. Ayrıca Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sapanca Kaymakamlığı ve Sapanca Belediyesi, Arifiye Kaymakamlığı ve Arifiye Belediyesi’nin de destek ve iş birlikteliği ile çalışmalar sürüyor. Ortalama 150 katılımcı firma ve 10-12 binin üzerinde ziyaretçi olması beklenen Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali’nde, iç pazar dinamikleri ile dış pazar tüketici odaklarının buluşturulması hedefleniyor.

False