GeriEkonomi Suriye’den vazgeçerim, İstanbul'dan asla!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye’den vazgeçerim, İstanbul'dan asla!

Suriye’den vazgeçerim, İstanbul'dan asla!
refid:26782813 ilişkili resim dosyası

KADIKÖY Fikirtepe’de kentsel dönüşüm yapılması amacıyla terk edilen evlere yerleşen Suriyeli mülteciler İstanbul’da kalmakta kararlı.

Geçtiğimiz günlerde bölgeyi ziyaret eden Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yetkilieri ‘bu evler riskli sizi doğu illerindeki kamplara götürelim’ dedi. İstanbul’dan ayrılma fikrine sıcak bakmayan Suriyeliler, AFAD tarafından hazırlanan tutanakları imzalamadı ve başka ile gitmek istemediklerini söyledi. Bölgede yaklaşık 125 mülteci için kayıt tutulsa da Kadıköy Belediyesi yetkilileri harabe halde olan yapılarda yaşayan mülteci sayısının 400’ü geçtiğini belirtti. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, mülteciler için İstanbul’da bir kamp kurulması gerektiğini belirtirken, AFAD doğu illerine gidenlere yardımcı olacaklarını aksi halde mültecilerin tahliye edileceğini açıkladı. Fikirtepe, Dumlupınar, Eğitim, Merdivenköy Mahalleleri Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği (FİDEM) Başkanı Ercüment Oruç, Hürriyet gazetesinin gündeme getirmesinden sonra yardımseverlerin harekete geçtiğini ve gıda malzemeleri yolladıklarını söyledi.

Suriyeliler de dilenciden rahatsız

İSTANBUL İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü verilerine göre, gelen Suriyelilerin yüzde 90’ı orta gelirli. Dilencilik yapanların ülkelerin de dilencilikle geçimini sağladıklarını belirten yetkililer; “Bazı Suriyeliler dilencilik yapıyor ve bundan da Suriyelilerin tamamı büyük rahatsızlık duyuyor” dedi. Mülteciler ağırlıklı olarak Bağcılar, Başakşehir, Sultangazi, Sultanbeyli, Esenyurt, Güngören ve Küçük- çekmece’de yaşıyor.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False