GeriEkonomi Strellson: Üzgünüz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Strellson: Üzgünüz

Başlattığı ilan kampanyası ile Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının ve hazır giyimcilerin tepkisini çeken İsviçreli Strellson firması, yanlış anlaşıldığını savundu. İstanbul Tekstil Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri'nin (İTKİB) geçen hafta gönderdiği yazıyı yanıtlayan İsviçreli Strellson firması faksında, ‘‘Üzgünüz. Yanlış anlaşıldık. Amacımız Türkleri değil Türkleri de hedef alan ırkçılığı eleştirmekti’’ açıklamasını yaptı.

Konuyu İTKİB adına takip eden İTKİB Yönetim Kurulu üyesi Halil Sezer de Strellson'un İsviçre ve Almanya Türk Büyükelçilikleri ile de temasa geçerek yanlış anlaşılmasının düzeltilmesine çalışacağını söyledi. Sezer, ‘‘Biz gönderdiğimiz yazıda Türk bayraklı bir fotoğrafla önyargı ile moda arasında bir bağ kuran reklam hakkında neyin kastetildiğinin açıklanmasını istedik. Aldığımız yanıt gayet üzgün oldukları ve yanlış anlaşıldıkları yönündedir’’ diye konuştu.

YARALAMAK İSTEMEDİK

Strellson Genel Müdürü Reiner Pichler, İTKİB'e gönderdiği cevap yazısında, aslında tüm dünyadaki önyargıları yargılayan bir mesaj vermek istediklerini belirtti. Pichler yanıtında şu görüşlere yer verdi:

Gittikçe daha global hale gelen pazarlarda birbirine açık toplumların bir bireyi anlamak için sadece İngilizce bilmesi yeterli değil. Kültürlerarası çatışmaların soğuk savaşçı değil, başkalarını gerçekten anlayan çok kültürlü bir insan olmak gerekiyor.

Irkçılığı ve önyargıları eleştiren, ırkçı bir insanın ne kadar iyi giyinirse giyinsin çağdaş olamayacağını söylemek istedik. Biz Türklerden takdir beklerken protesto ile karşılaşınca hayal kırıklığına uğradık. Yanlış anlaşılmaktan dolayı çok üzgünüz.

Bizim reklamda söylemek isteğimiz şudur: Türklere karşı önyargılı olanlara Strellson hiçbirşey satmak istemiyor. Önyargıları olduğu yazılan kişi kesinlikle resimdeki bizim elbisemizi giymiş Türk bey değildir. Bu reklamla Türk vatandaşlarını yaralayabileceğimizi düşünmemiştik.


Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False