GeriEkonomi Sosyal oğlu sosyalistim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sosyal oğlu sosyalistim

Abone Olgoogle-news

SABANCI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, Galatasaray Üniversitesi'nde öğrencilerle ‘‘sosyalizm’’ tartışmasına girdi.

GALATASARAY Üniversitesi öğrencilerine konferans veren işadamı Sakıp Sabancı, bazı öğrencilerin ‘Patron’ adlı tiyatro oyunu ile ilgili düşünceleri ve sorularına kızdı. ‘‘25 bin dolar verip, oyununuzu oynatıyorsunuz. Tiyatro, 2.5 saatlik reklam spotundan daha ucuza mı geldi?’’ diyen 3 öğrenciye, Sabancı ‘‘Bırakın bu lafları, ben gönlümü veriyorum. Taraf değilim. Palavradan sosyalist olunmaz. Üreterek, akıllı şeyler yapacaksın’’ dedi. Sabancı, bir izleyicinin ‘‘Bir gün sosyalistler fabrikalarını alacak’’ sözlerine de kızarak ‘‘107 sosyal bina yaptım. Daha ne yapayım? Sosyal oğlu sosyalist asıl benim’’ karşılığını verdi.

Sakıp Sabancı, Galatasaray Üniversitesi'nin İşletme Kulübü tarafından düzenlenen toplantıda 'Geleceğin iş dünyasına nasıl hazırlanmalıyız' konulu konferans verdi. Konferansta 1921 yılında Hacı Ömer Sabancı ile başlayan Sabancı Holding'in çekirdek kadrosunun oluşumundan bugüne kadar, yabancı ortaklarla birleşimi ve hedeflerini anlatan Sakıp Sabancı daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı.

PATRON OYUNU

3 öğrenci Sabancı'ya, Devlet Tiyatroları Sahnesi'nde oynanan ve Ali Sürmeli'nin tepkisi ile gündeme gelen 'Patron' adlı oyunla ilgili olarak sorular yöneltip, düşüncelerini aktardılar. Bir işadamının para vererek, kendi hayatını devlet tiyatrosunda oynattığını söyleyerek, ‘‘Tiyatronun yarısını paralı sivil polislerle donattınız. Burada kaç polis var? Oyunun senaryosunu Tarık Buğra'ya 25 bin dolar verip yazdırdınız. Bir gün sosyalistler kapınıza dayanıp, fabrikalarınızı alacak. İşçiler, kapınıza dayanacak’’ diyen öğrencilere, Sabancı şu yanıtı verdi:

‘‘Benim burada 3 koruma görevlim var. Detaya girmeden kırıyorsunuz. Değerli bir yazar var, onu kırmayın. Bilmeden fatura hiç çıkarmayın. Para verdiğimi söylüyorsun, neye dayanıyorsun? Türkiye'nin her yerine sosyal bina yaptım. Buğra da bir gün bana geldi, beni izleyip, hayatımı yazdı. İşçiler yürüyorsa, beni omuzlarına alanlara da mı para veriyorum. Bir zamanlar 'köprüye hayır' diyenler, şimdi yanımdalar.’’

Öğrenciler:

Bir gün sosyalistler fabrikaları alacak.

Sabancı:

107 sosyal bina yaptım. Sosyal oğlu sosyalistim.

Öğrenciler:

Parayla hayatını yazdırdın, oynattın.

Sabancı:

Detaylara girmeden bir yazarı kırmayın.

Öğrenciler:

İşçi kapına dayanıp fabrikaları alacak.

Sabancı:

İşçiler beni omuzuna alıyor.

False