Sonbaharda enflasyon hedeflemesine geçiyoruz

Maliye Bakanı Sümer Oral ile dün 1.5 saat boyunca 2001 ve 2002 yılı bütçesi üzerinde çalışan Devlet Bakanı Kemal Derviş, ‘‘Enflasyon düşüyor, sonbaharda enflasyon hedeflemesine geçmeyi planlıyoruz’’ dedi.

Devlet Bakanı Kemal Derviş, enflasyon hedeflemesine sonbaharda geçeceklerini açıkladı. Bu konuda cuma günü İstanbul'da bir toplantı yapılacağını da bildiren Derviş, enflasyonun düşüşe geçtiğini vurguladı.

Derviş ile Maliye Bakanı Sümer Oral, 2001 yılı bütçe gelişmelerini, 2002 yılı bütçe hazırlıklarını ve bu yıl için planlanan enlasyon hedeflemesinin kamu dengesine yansımalarını görüştüler.

Merkez Bankası Sosyal Tesisleri'nde sabah saat 08.00'de başlayan Derviş ve Oral görüşmesine, Hazine ve Maliye bürokratları da katıldı. Yaklaşık 1.5 saat süren toplantının ardından, Oral ve Derviş ele aldıkları konularla ilgili ortak açıklamada bulundu.

Bütçe hazırlık döneminde bu tür çalışmaların çok sık yinelendiğine işaret eden Oral, ‘‘Asıl olarak liderler toplantısında eşgüdüm üzerinde fazlasıyla durulmuştu. Onu gerçekleştiriyoruz’’ dedi. Oral, gelecek hafta da DPT ve diğer ünitelerle birlikte meseleler üzerinde duracaklarını da vurguladı.

BİR GECEDE OLMAZ

Kemal Derviş, bir an önce enflasyon hedeflemesine geçmek istediklerini belirterek, bu konuda Maliye Bakanlığı ile ortak çalışmalarının bulunduğunu anımsattı. Enflasyonun inişe geçtiğine dikkat çeken Derviş, ‘‘Tabii ki uzun bir dönemden sonra toplumdaki beklentiler konusunda çok çalışmamız lazım’’ dedi.

‘‘Resmi enflasyon hedeflemesine ne zaman geçileceği?’’ yönündeki soruyu da Derviş şöyle yanıtladı: ‘‘Enflasyon hedeflemesine bir günde geçmek söz konusu değil, adım adım daha formel bir hedeflemeye gitmek istiyoruz. Merkez Bankası'nın bu konudaki çalışması hızla ilerliyor.’’

Derviş, sonbaharda daha resmi bir enflasyon hedeflemesine geçmek istediklerini belirterek, bunun, kamu dengesine nasıl yansıyacağının da görüşmelerde ele alındığını bildirdi. Derviş, enflasyon beklentilerinin toplumsal kesimlerle birlikte oluşturmanın önemine dikkat çekerek, cuma günü enflasyon hedeflemesiyle ilgili İstanbul'da ulusal deneyimi gözden geçiren bir toplantı yapılacağını bildirdi.
Haberle ilgili daha fazlası: