GeriEkonomi Son dakika haberi: Türkiye'nin konuştuğu Thodex vurgunu! Kripto para dünyası şokta..
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika haberi: Türkiye'nin konuştuğu Thodex vurgunu! Kripto para dünyası şokta..

Son dakika haberi: Türkiye'nin konuştuğu Thodex vurgunu! Kripto para dünyası şokta..

Son dakika haberi.. Türkiye yeni bir Çiftlik Bank vakasıyla karşı karşıya kaldı. Son yılların en popüler yatırım araçlarından olan kripto paralara ilişkin büyük vurgun yapıldığı iddia ediliyor. Türkiye’nin en büyük üçüncü kripto para borsası Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer, siteyi kapatıp yurt dışına çıktı. Yatırımcıların 2 ila 10 milyar dolar arasında parasının buharlaştığı iddia ediliyor.

Son dakika haberi.. Kripto para yatırımcıları büyük tedirginlik içine girdi. 20 Nisan’dan bu yana hizmet vermeyen kripto para borsası Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in önce siteyi bakıma alacağını duyurup sistemleri kapattı. Sonrasında ise Thodex’ten yapılan açıklamaya göre bir kuruluşun şirkete yatırım yapmak istemesi nedeniyle tekliflerin değerlendirilme aşamasına geçildiği belirtildi. Açıklamada, devir işlemleri tamamlanana kadar kripto para alım ve satımına yönelik işlemlerin durdurulduğu, devir sürecine kadar ise kullanıcıların bilgilendirileceği, internette yer alan olumsuz haberlere ise itibar edilmemesi gerektiği belirtildi.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 3’ÜNCÜ KRİPTO PARA BORSASI

Thodex’teki vurgun iddialarına ilişkin olarak mağduların avukatı Oğuz Evren Kılıç açıklamalarda bulundu. Kılıç ortaya atılan rakamların yüzde 100 doğru olmadığını, tahmini olarak söylendiğini belirtti. Kılıç “Thodex kapanmadan önce 400 bin kullanıcıya sahipti. Bunların 391 bini aktif olarak işlem yapıyordu. Aylık olarak 8-13 milyar dolar arasında işlem hacmine sahipti. Türkiye’nin en büyük 3’üncü kripto para borsasıydı” dedi.

Son dakika haberi: Türkiyenin konuştuğu Thodex vurgunu Kripto para dünyası şokta..

TAHMİNİ 2-10 MİLYAR DOLAR KAÇIRDI

Kılıç “Faruk Fatih Özer tahmini olarak 2 ile 10 milyar dolar arasında parayı alıp yurt dışına kaçmış olabilir. Miktarı tahmin etmek çok net değil, soruşturma neticesinde rakamlar netleşecektir” açıklamasını yaptı.

TAYLAND’A MI GİTTİ?

Özer’in Tayland’a gittiğine dair ortaya atılan iddialar olduğunu belirten Kılıç “Instagram’da Tayland’a gittiğine dair paylaşımlar yapıldığı öne sürüldü, bu konuda nereye gittiği tam belli değil” dedi.

SAVCILIK İFADEYE ÇAĞIRDI, GERÇEK ORTAYA ÇIKTI

Savcılığın Faruk Fatih Özer’i ifadeye polis kanalıyla çağırmasıyla birlikte POLNET’ten yapılan kontrollerde 20/04/2021 tarihinde saat 17:57’de İstanbul Havalimanı’ndan çıkış yaptığının tespit edildiğini belirten Kılıç, mağdurların iki aşamalı olarak hareket edebileceğini, ilkinin savcılığa suç duyurusu ikincisinin ise elindeki meblağa göre tüketici hakem heyeti ya da tüketici mahkemesine başvurmak olduğunu söyledi. 

YÜZ BİNLERCE MAĞDUR BIRAKTI, KAYIP 2-10 MİLYAR DOLAR ARASINDA

Thodex’in verilerine bakıldığında 400 bin üyesinin 391 bininin ise aktif olarak işlem yaptığı tespit edildi. Aylık olarak 8-13 milyar dolar arasında işlem yapıldığı bilinen Thodex’te yatırımcıların kaybının 2 ile 10 milyar dolar arası olduğu iddia ediliyor.

CÜZDANLARA AKTARILABİLİR

Avukat Ömür Kömüç “Kripto para yatırımcıları, borsalara TL veya dolar cinsinden para göndererek kripto varlık satın alabilirler. Satın alınan kripto varlıklar, borsadaki hesaplarda tutulabilir veya borsa dışındaki özel  elektronik cüzdanlara aktarılabilir.  Yatırımcılar kripto varlıklarını, kripto varlık satın almak için borsaya gönderdikleri ve kripto varlıklarının satışından elde ettikleri TL ve dolar cinsinden paralarını borsalarda bekletilebilir” dedi.

VARLIKLARINA ERİŞEMEMEKTELER

Kömüç “2 milyar dolar olarak belirtilen miktar, muhtemelen yatırımcıların borsadaki kripto varlıkları ile TL ve dolar cinsinden paraların toplamıdır. Thodex aracılığıyla yatırım yapanlar, şu anda borsalardaki kripto paralarına, TL ve dolarlarına ulaşamamaktadırlar” açıklamasında bulundu.

KRİPTO PARA İZİNİ BULMAK İMKANSIZLAŞIR

Yatırımcıların paralarına ilişkin Kömüç “TL ve döviz cinsinden paraların ve kripto varlıkların borsa hesaplarında bekletilmesi durumunda, bu varlıklar borsanın hüküm ve tasarrufu altındadır.  Yatırımcıların paraları, aynen veya kripto varlıklara çevrilerek başka hesaplara aktarılmış olabilir. Tüm TL ve dolar cinsinden paralar kripto paraya çevrilerek, soğuk cüzdan adı verilen, herhangi bir elektronik ortamda tutulmayan cüzdana aktarılmış ve böylece hesaplar boşaltılmış olabilir. Bu yöntemde kripto paraların izini bulmak neredeyse imkansızlaşır.

Bu olay bize, kripto paralar ve kripto para borsaları ile ilgili hukuki düzenlemelere acil olarak ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Döviz bürosu dahi açmak için pek çok kritere uyulması gerekliyken, günlük işlem hacmi milyarlarca dolara ulaşan kripto para borsaları hakkında herhangi bir hukuki düzenleme olmaması, mağduriyetleri arttıracaktır. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve BDDK denetiminde, gerekli teminatlar alınarak  yatırımcıları güvenceye alacak düzenlemeler getirilmelidir” dedi.

FARUK FATİH ÖZER’İN EV ADRESİ DARICA

Yurt dışına çıkan Özer, adres olarak Ticaret Sicil Gazetesi’ne Darıca’da bir apartman dairesini gösterdi.

Son dakika haberi: Türkiyenin konuştuğu Thodex vurgunu Kripto para dünyası şokta..

SIRADAN BİR APARTMANDA HİZMET VERMİŞ

2017’de kurulan Thodex’in şirket unvanının izini sürüldüğünde Koineks Teknoloji Anonim Şirketi’ne ulaşılıyor. Koineks Teknoloji ilk başta Şişli’de faaliyet gösteriyor. Sonrasında 2019 yılında Kadıköy’de sokak arasındaki 10 katlı bir apartman dairesine taşınıyor. Buradan da yine 2019 yılında Nida Kule’ye şirket adresinin taşınması gerçekleştiriliyor.

Son dakika haberi: Türkiyenin konuştuğu Thodex vurgunu Kripto para dünyası şokta..

TELEVİZYONDA ADETA NE YAPACAĞINI ANLATMIŞ...

Thodex’in patronu Özer, 9 Aralık 2020 tarihinde TGRT’te bir programa konuk olduğunda “2020 yılı birçok yeniliği barındırdığı bir yıl oldu bizim için. İnsanlar şunun değerini daha fazla anladılar. Kripto paranın hem taşınması, hem bir yerden bir yere aktarılması tamamen bana bağlı. Herhangi bir sisteme, ülkeye, finans kuruluşuna bağlı olmadan siz istediğiniz yere bu kripto paranızla seyahat edebilir veya bunu istediğiniz ülkeye aktarabilirsiniz" açıklamasında bulunmuştu.

Son dakika haberi: Türkiyenin konuştuğu Thodex vurgunu Kripto para dünyası şokta..

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False