GeriEkonomi Son dakika... Fed faiz kararını açıkladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... Fed faiz kararını açıkladı

Son dakika... Fed faiz kararını açıkladı
Abone Olgoogle-news

Küresel piyasalarda, ABD'de başkanlık seçimine ilişkin sonuçların halen kesinleşmemesi nedeniyle belirsizlik ve oynaklık sürerken, gözler bugün açıklanacak Fed kararındaydı. Fed faiz kararını açıkladı. Ardından açıklama yapan Powell endişelerini dile getirirken, "Son beş ayda işsizlik azaldı ancak milyonlar hala işsiz. Önümüzdeki yol son derece belirsiz. Ekonominin toparlanma hızı ılımlı hale geldi" dedi.

Amerikan seçimleri devam ederken ABD Merkez Bankası Fed faiz kararını açıkladı.  Fed faizlerde değişiklik yapmadı. Fed aldığı kararla faizler Yüzde 0 - 0.25'te sabit kaldı. Fed'den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Açıklamada, Fed'in bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya kararlı olduğu yinelenerek böylece maksimum istihdam ve fiyat istikrarının destekleneceği aktarıldı.

Kovid-19 salgınının ABD ve dünya çapında muazzam ekonomik zorluklara neden olduğuna işaret edilen açıklamada, ekonomik faaliyet ve istihdamın toparlanmaya devam ettiği ancak yıl başındaki seviyelerin oldukça altında kaldığı kaydedildi.

"FİNANSAL KOŞULLAR DESTEKLEYİCİ OLMAYA DEVAM ETTİ"

Açıklamada, zayıf talep ve petrol fiyatlarında daha önce yaşanan düşüşlerin enflasyonu da aşağıda tuttuğu belirtilerek genel olarak finansal koşulların destekleyici olmaya devam ettiği ifade edildi.

Ekonominin gidişatının salgının seyrine önemli ölçüde bağlı olacağı vurgulanan açıklamada, "Devam eden halk sağlığı krizi, yakın vadede ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek ve orta vadede ekonomik görünüm açısından önemli riskler oluşturacaktır." değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 oranında enflasyonun sağlanmasının hedeflendiğine işaret edilerek, enflasyonun bir süre yüzde 2 seviyesinin biraz üzerinde olmasının amaçlanacağı, böylece enflasyonun zaman içinde ortalama yüzde 2 olması ve uzun vadeli enflasyon beklentilerinin yüzde 2'de kalacağı belirtildi.

Son dakika... Fed faiz kararını açıkladı

"RİSKLER ORTAYA ÇIKARSA PARA POLİTİKASI DURUŞU UYGUN ŞEKİLDE AYARLANACAK"

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) bu sonuçlar elde edilene kadar para politikasının uyumlu duruşunu sürdürmesinin beklendiği vurgulanarak federal fon oranı için hedef aralığının yüzde 0-0,25 aralığında tutulmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

Açıklamada, Fed'in piyasa işleyişini sorunsuz sürdürmek ve uyumlu finansal koşulların geliştirilmesini yardımcı olmak için gelecek aylarda hazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarına mevcut hızda devam edeceği ve böylece hane halkı ile işletmelere kredi akışını destekleyeceği bildirildi.

Gelen bilgilerin ekonomik görünüm açısından sonuçlarının izlenmeye devam edileceği belirtilerek "Komite hedeflerine ulaşılmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması halinde para politikası duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacaktır." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, komitenin değerlendirmelerinde, halk sağlığı, işgücü piyasası koşulları, enflasyon baskıları ve enflasyon beklentileri ile mali ve uluslararası gelişmelerle ilgili gelişmeler dahil olmak üzere geniş bir bilgi yelpazesinin dikkate alınacağı belirtildi.

Fed Başkanı Powell basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Powell'ın mesajlarından öne çıkanlar şöyle:

* Fed bugün, ekonomiyi destekleme taahhüdünü güçlendirdi. Son beş ayda işsizlik azaldı ancak milyonlar hala işsiz. Önümüzdeki yol son derece belirsiz. Ekonominin toparlanma hızı ılımlı hale geldi.

* Varlık alımlarının ekonomik toparlanmaya etkilerini görüştük. Mali yardımlar hane halkı harcamalarında toparlanmayı destekledi. Varlık alımlarımızın ekonomiyi desteklediğine inanıyoruz.

* Merkez Bankasının harcama değil borç verme yetkisi olduğunu yineledi. Varlık alımlarını değerlendirmeye devam edeceğiz. Fed bundan sonra toplantı saatinde projeksiyonlarının detaylarını açıklayacak.

BEKLENTİLERİ ŞAŞIRTMADI

Fed'in aldığı karar sürpriz olmadı. Beklentilerde koronavirüs salgını sebebiyle faizleri 0'a çeken Fed'in faizlerde değişiklik yapmamasına yönelikti. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından çıkan karar da piyasanın beklediği türden bir karar oldu. 

Fed bu akşam faiz kararını açıklayacak. Amerikan seçimlerinin gölgesinde geçecek cak kararda sürpriz ya da bugünkünden radikal bir para politikası dönüşümü beklenmiyor.

TRUMP MART AYINDA UYARMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump, mart ayında Avustralya Merkez Bankası’nın faiz kararına değinerek, Fed’in corona virüs konusunda şu ana kadarki eylemsizliğinin ABD'yi rekabette dezavantajlı bir konuma sürüklediğini belirtmişti.

Trump, "Fed gevşemeli ve büyük bir faiz indirimi yapmalı diyerek, daha önceden de kararlarını eleştirdiği Fed Başkanı Jerome Powell'ı ilk günden bu yana yanlış seçimler yapmakla suçladı.

Son dakika... Fed faiz kararını açıkladı

FED'İN 2020 FAİZ KARARLARI

Fed ilk toplantıda faizi sabit tutarken corona virüsün ekonomik etkilerine ilişkin endişelerin artmasıyla 3 Mart’ta politika faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 1-1,25 aralığına çekmişti.

Salgınının ekonomik etkisini hafifletmek için 17-18 Mart'taki Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesi ikinci kez faiz indirmiş ve politika faizini yüzde 0-0,25 aralığına çekmişti. Sonrasında ise faizlere dokunmayan Fed bir sonraki hamlesinde de faizleri değiştirmedi. Fed'in sonraki adımı da faizleri değiştirmemek oldu. Tahminlere göre de 2022 yılı sonuna dek sıfıra yakın bir faiz oranıyla devam edecek. 

TARİHKARARFAİZ ORANI
29 OcakSabitYüzde 1,50-1,75
3 Mart Faizi DüşürdüYüzde 1-1,25 
18 MartFaizi DüşürdüYüzde 0-0,25
29 NisanSabitYüzde 0 - 0.25
10 HaziranSabitYüzde 0 - 0.25
29 Temmuz SabitYüzde 0 - 0.25
16 EylülSabitYüzde 0 - 0.25

 

BİR SONRAKİ TOPLANTI NE ZAMAN?

2020 yılında bir sonraki Fed toplantısı 15-16 Aralık'ta yapılacak ve 2020'nin son toplantısı olacak.

False