Son dakika... Dün Macron açıkladı! Fransa yeniden karıştı...

Güncelleme Tarihi:

Son dakika... Dün Macron açıkladı Fransa yeniden karıştı...
Oluşturulma Tarihi: Ekim 29, 2020 12:17

Dünyanın kabusu haline gelen koronavirüsün ikinci dalgası yine Avrupa'yı vurdu. Dün akşam Fransa'da 1 Aralık'a kadar karantina ilan edildikten sonra bugün birçok marketin yeniden yağmalandığı görüldü.

Haberin Devamı

Avrupa'da koronavirüs kabusu yeniden başladı. Son günlerde vaka sayılarındaki rekorun kaydedildiği Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün akşam gerçekleştirdiği ulusa sesleniş konuşmasında 30 Ekim Cuma gününden itibaren ülke genelinde karantina uygulanacağını söyleyerek karantinanın 1 Aralık'a kadar uygulanacağını kaydetti.

Elysee Sarayı'ndan halka seslenen Macron, Fransa'da koronavirüsün çok hızlı yayıldığını kaydettiklerini belirtti. Macron aynı zamanda bu hızın en kötü tahminlerde bile öngörülmediğini belirtti. 

Son dakika... Dün Macron açıkladı Fransa yeniden karıştı...

Macron'un açıklamaları sonrasında Fransa'da yine Mart ayında birinci dalga zamanında kaydedilen görüntülerin benzerleri ortaya çıktı. Macron, uygulama kapsamında insanların işe, markete ve sağlık kuruluşlarına gitmek için dışarı çıkabileceğini ifade etse de marketlerde sabah saatlerinden itibaren yoğunluk başladı. 

Haberin Devamı

Hatta rafların da boşalttığı görülürken insanların yine temel besin maddelerine ve temizlik ürünlerine talebi olduğuna rastlandı. 

Son dakika... Dün Macron açıkladı Fransa yeniden karıştı...

Macron dün yaptığı ulusa seslenişte üniversitelerin dışında tüm okulların açık olacağını belirtti. 15 günde bir tekrar değerlendirilerek yasaklar konusunda adım atılacak olsa da şimdilik bar, restoran ve mağazaların da kapalı olacağı duyuruldu. 

Fransa'da şu anda 54 bölgede 21.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Ülkede, 25 Ekim'de kayıtlara geçen 52 bin 10 vakayla salgının başlangıcından bu yana Avrupa'da en yüksek günlük vaka sayısı tespit edilmişti.

Haberle ilgili daha fazlası: