GeriEkonomi Son dakika... Denizbank'ın yeni sahibi belli oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... Denizbank'ın yeni sahibi belli oldu

Son dakika... Denizbank'ın yeni sahibi belli oldu

Emirates NBD, Sberbank ile Denizbank'ın yüzde 99,85 hissesinin 14,6 milyar liraya satın alınması konusunda kesin anlaşmaya varıldığını bildirdi. Bankanın satış bedeli 3.2 milyar dolar olarak açıklandı. 14 bini aşkın çalışanı bulunan Denizbank'ın şube sayısı 751.

RUSYA'nın en büyük bankası Sberbank, yüzde 99,85 hissesine sahip olduğu Denizbank'ı 14,6 milyar TL (3,2 milyar dolar) karşılığında Emirates NBD'ye satmak için anlaşmaya vardı.

Yapılan açıklamaya göre, Türkiye, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Denizbank'ın faaliyet gösterdiği ülkelerdeki düzenleyici otoritelerin onayını gerektiren satış sürecinin 2018 yılı içinde tamamlanması bekleniyor.

Yapılan anlaşmaya göre Emirates NBD, müzakerelerin başladığı 31 Ekim 2017 ile anlaşmanın tamamlandığı tarih arasındaki dönem için Sberbank'a faiz ödeyecek.

31 Ekim 2017'den anlaşmanın tamamladığı tarihe kadar Denizbank'ın elde edeceği karlar ise Emirates NBD'nin hesabına geçecek.

ULUSLARARASI STRATEJİDE DEĞİŞİKLİK OLDU

Sberbank İcra Kurulu Başkanı Herman Gref satışa ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Denizbank Türk bankacılık sektöründeki en cazip aktiflerden birisidir. Bankanın yönetim ekibine ve 2012’de bankayı satın almamızdan bugüne kadarki başarılı sonuçlara çok büyük değer veriyoruz. Denizbank’ı satma kararı, Sberbank Grubu’nun uluslararası stratejisindeki değişiklik sonucunda ortaya çıkmıştır ve bu satış, Sberbank ekosisteminin daha da geliştirilmesine odaklanmamızı sağlayacaktır.”

Emirates NBD İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Abdulla Al Qassim ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu işlemle birlikte, Emirates NBD kendini Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’yi kapsayan MENAT bölgesinde lider bir banka olarak konumlandırmış olacak ve faaliyetlerini yeni ülkeleri ve yeni faaliyet alanlarını kapsayacak şekilde genişletmiş olacaktır. ”

FAALİYETTEKİ ÜLKE SAYISINI 13'E ÇIKARDI

Denizbank’ın 31 Mart 2018 itibarıyla özkaynak büyüklüğü 13,7 milyar TL. Emirates NBD bu satın almayla birlikte uluslararası düzeyde faaliyet gösterdiği ülke sayısını 13’e çıkarmış oldu.  Grubun uluslararası aktifleri, satın alma işlemi sonrasındaki konsolide bilançoda yüzde 30’dan daha fazla bir paya sahip olacak.

 

SATIŞ HABERİ SONRASI HİSSE YÜZDE 10 CİVARI KAYIPTA

Denizbank'ta yüzde 99.85 hissenin satışı için anlaşma sağlanırken; fiyatın "piyasa değerinin altında" bulunmasının ardından hisse yüzde 10'a yakın satıcılı seyrediyor.

Rus Sberbank, Denizbank'taki yüzde 99.85 hissesinin 14.6 milyar TL'ye ($3.2 mlyr) eşit değer üzerinden Emirates NBD'ye satmak için anlaştı.

Ziraat Yatırım'dan endeks açılışından önce yapılan değerlendirmede, "Dün kapanışı itibarıyla Denizbank borsada yaklaşık 5.7 milyar dolar piyasa değeriyle işlem görüyordu. Satış fiyatının bu fiyatın oldukça altında kalması halka açıklık oranı sadece yüzde 0.15 olan hissede baskı oluşturabilir" denildi.

Denizbank hisseleri saat 10: 05'te yüzde 9.57 düşüşle 7.18 liradan işlem görüyor.

1938 YILINDA KURULDU 
Denizbank, 1938 yılında, Türkiye denizcilik sektörüne finansman sağlamak üzere bir devlet bankası olarak kuruldu. 1997 yılının başında, bir bankacılık lisansı olarak Zorlu Holding tarafından Özelleştirme İdaresi’nden satın alınan Denizbank’ı, Dexia Ekim 2006’da bünyesine kattı.

6 yıl boyunca Dexia’nın ana hissedarlığında faaliyetlerini sürdüren Denizbank, 28 Eylül 2012 itibarıyla Rusya’nın en büyük bankası Sberbank tarafından satın alındı. Sberbank, Denizbank'ı 3 milyar Euro civarında bir bedelle satın almıştı.

Son dakika... Denizbankın yeni sahibi belli oldu

 Bankanın ilk çeyrek kârı ise 606 milyon lira olarak açıklandı.

DUBAİ'NİN EN BÜYÜĞÜ

Emirates NBD 2007 yılında Emirates Bank International (EBI) ve National Bank of Dubai'nin (NBD) birleşmesi ile kuruldu. Dubai'nin en büyük bankası olan NBD'nın toplam varlık büyüklüğü 128 milyar dolar seviyesinde.

9 binden fazla kişiye istihdam sağlayan banka, Dubai'nin yanında Mısır, Suudi Arabistan, Hindistan, Singapure ve İngiltere'de faaliyet gösteriyor. Çin ve Endonezya'da ise temsilcilik ofisi olarak yer alıyor. Bankanın şube sayısı ise 230.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (22.05.2018)

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False