Son dakika... Büyüme rakamı açıklandı! Dolar fiyatları ne tepki verdi...

Güncelleme Tarihi:

Son dakika... Büyüme rakamı açıklandı Dolar fiyatları ne tepki verdi...
Oluşturulma Tarihi: Aralık 11, 2017 10:00

Türkiye ekonomisi ile ilgili en kritik verilerden biri olan üçüncü çeyrek büyüme rakamı açıklandı.

Haberin Devamı

TÜRKİYE ekonomisi hız kesmiyor. Bu yılın temmuz, ağustos, eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte ekonomi yüzde 11.1 büyüdü.

Son dakika... Büyüme rakamı açıklandı Dolar fiyatları ne tepki verdi...

Beklentiler yüzde 10 seviyesindeydi. Türkiye, bu performansıyla tüm dünya ülkelerini geride bırakarak üçüncü çeyrekte en hızlı büyüyen ekonomi oldu.Geçen yıl üçüncü çeyrekte darbe girişiminin etkisiyle ekonomide yüzde 0.8'lik küçülmenin yarattığı baz etkisi de bu rakamda etkili oldu. Büyümeye en büyük katkı vatandaşın tüketimi ile yeni yatırımlardan geldi. Sanayi üretimindeki artış da büyümeyi güçlendirdi. 

Geçen yıl aynı dönemde yaşanan darbe girişiminin oluşturduğu baz etkisi ve başta Kredi Garanti Fonu (KGF) olmak üzere hükümetin teşviklerinin etkisiyle büyümede güçlü bir artış bekleniyordu. Ekonomi, başta KGF olmak üzere istihdam ve vergi teşviklerinin desteğiyle iç talep öncülüğünde birinci çeyrekte yüzde 5.2, ikinci çeyrekte yüzde 5.1 büyüdü. İlk altı aylık büyüme yüzde 5 seviyesindeydi. Ekonomistlerin yılın tümü için büyüme beklentisi ise yüzde 6.5 seviyelerinde. Hükümet de yüzde 7’nin bulunabileceği görüşünde. Orta Vadeli Program’da (OVP) 2017 için daha önce yüzde 4.4 olan büyüme beklentisi eylül sonunda yapılan revizyonla yüzde 5.5’e çıkarılmıştı.

Haberin Devamı

ÜLKELER VE ÜÇÜNCÜ ÇEYREK BÜYÜMELERİ (%)

Son dakika... Büyüme rakamı açıklandı Dolar fiyatları ne tepki verdi...

 

DOLAR NE TEPKİ VERDİ?

Dolar, gelişmekte olan ülke para birimlerindeki olumlu seyir ve TCMB'nin faiz artışı yapacağına dair beklentilerin yön verdiği seyrini geçen haftada düşüşle noktaladı. Haftaya 3.94'lü seviyelerden başlayan dolar/TL cuma kapanışta 3.83-3.84 TL bandına geriledi. Bugüne bakıldığında, doların haftaya sakin bir başlangıç yaptığı görülüyor. Dolar kuru ilk işlemleri 3.83 TL'nin hemen üzerinden yapıldı. Dolar 09.30'da ise 3.82 seviyelerindeydi. Dolar büyüme rakamlarının açıklanmasının ardından herhangi bir tepki vermedi. Euro kuru da 4.5170 TL seviyesinde bulunuyor.

 

Haberin Devamı
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

BAKMADAN GEÇME!