Son dakika... Borsa İstanbul'dan flaş döviz hamlesi

Borsa İstanbul Grubu, borsanın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamının bugün itibarıyla Türk lirasına çevrildiğini duyurdu. Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, borsanın döviz satışına ilişkin olarak piyasaya güven vermek istediklerini ne kadar döviz sattıklarını bilmediğini söyledi.

Haberin Devamı

Borsa İstanbul Grubu'ndan dövize ilişkin açıklama yapıldı.  Açıklamada, şöyle denildi:

"Ülkemiz döviz piyasalarında son dönemde yaşanan spekülatif hareketlere ilişkin Borsa İstanbul Grubu'nca yapılan değerlendirmeler neticesinde ülkemizin 2017 yılında yakaladığı yüzde 7,4’lük büyüme rakamıyla G20 üyesi ülkeler arasında en hızlı büyüyen ülke olması, takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi'nin 2017 sonuna göre 2018'in şubat ayında 5,2 baz puan artarak 117,6 puana ulaşması, ihracatın 2017'de 2016 yılına göre yüzde 10,2 ve 2018'in ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8,9 oranında artış göstermesinin ihracattaki artış eğiliminin 2018 yılında da devam edeceğine işaret etmesi, dış ticaret açığının 2018 yılı başından itibaren kademeli düşüş göstererek 7,5 milyar dolardan 4,6 milyar dolara gerilemesi ve buna bağlı olarak aynı dönemde cari işlemler açığının da 7,7 milyar dolardan 4,8 milyar dolara gerilemesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile başlatılan istihdam seferberliği neticesinde Şubat 2017’de yüzde 12,6 olan işsizlik oranının Şubat 2018 itibarıyla yüzde 10,6’ya düşmesi, turizm gelirinin 2018 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 31,3 artması gibi ekonomik göstergelerin mevcut döviz kurlarına yeterince yansımadığı, TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksinin nisan ayında 81,71 ile veri tarihinin en düşük seviyesine gerilediği, tüm sektör ve şirket mali tablolarında da kurun bu seviyelere çıkmasını gerektirecek ekonomik bir verinin bulunmadığı dikkate alınarak, Türk lirasına olan güvenimizin ve desteğimizin bir göstergesi olarak, borsamızın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamı bugün itibarıyla Türk lirasına çevrilmiştir. 

Borsa İstanbul Grubu olarak, şirketlerimize orta ve uzun vadeli döviz ihtiyaçları için spot piyasalardan döviz almak yerine, borsamız Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasa'mızda işlem gören döviz vadeli işlem ve opsiyonları dahil her türlü risk yönetim araçlarını değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz. Seçim öncesi ülke ekonomisinin olumsuz gösterilmesine yönelik spekülatif yaklaşımların, mevcut ekonomik göstergelerle desteklenmediği görülmekte olup Borsa İstanbul Grubu olarak, ekonomimize ve Türk lirasına olan güvenimizi tüm şirketlerimiz ve paydaşlarımıza tekrar vurgulamak isteriz."

Haberin Devamı

"KURDAKİ HAREKETLERİN MAKUL NEDENLERİNİ GÖRSEYDİK BU KARARI ALMAZDIK"

Haberin Devamı

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Karadağ; "Biz dün akşam toplantılar yaptık. Gelişmeleri analiz ettik. Gelişmeler neticesinde dolardaki atakların ekonomik parametrelere dayanmadığını gördük. Diğer firmalarımıza gösterge olması açısından TL'ye olan güvenimizi yansıttık. Satılan döviz miktarını arkadaşlara sormuyorum. Burada piyasalara şunu uygulamak istiyoruz. Kurda bizim kendi hesaplamalarımıza göre bu atağın makul gerekçelerini görsek tepki vermezdik. Satışın potansiyel etkilerini piyasada göreceğiz" dedi. 

Haberin Devamı

'NE KADAR DÖVİZ SATTIĞIMIZI BİLMİYORUM'

Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, borsanın döviz satışına ilişkin olarak piyasaya güven vermek istediklerini ne kadar döviz sattıklarını bilmediğini söyledi.

Bloomberg HT'de konuşan Himmet Karadağ ekonomideki son gelişmeleri analiz ettiklerini ve bu gelişmeler neticesinde dolardaki son atakların ekonomik parametrelere dayanmadığını görerek TL'ye güven vermek istediklerini belirtti.

Karadağ, güven vermek için bu adımı attıklarını, ne kadar döviz sattıklarını ise bilmediğini söyledi.

Haberin Devamı

Karadağ şunları söyledi: "Biz dün akşam arkadaşlarla gün boyunca toplantılar yaptık . Ekonimimizdeki son gelişmeleri analiz ettik. Bu gelişmeler neticesinde açıklamamızda da belirttiğimiz gibi dolardaki bu son atakların ekonomik parametrelere dayanmadığını görerek diğer firmalarımıza da bir gösterge olması açısından TL’ye olan güvenimizi yansıttık esasen.

Ben rakamı arkadaşlara sormuyorum bile. Bizim birtakım döviz bazlı gelirlerimiz var. Burada aslında bunu piyasalara vurgulamak istiyoruz. Bizim temel sıkıntılarımızdan birisi, kısa vadeli spot ihtiyaçları için döviz talebi oluşabilir. Böye bir talep varsa onun da karşılanması lazım. Para otoritemiz tabii ki bu konuda daha detaylı çalışmalar yapacaktır.

Dolar borsa el ele