Son dakika... Bakan Karaismailoğlu'ndan önemli açıklamalar

Son dakika... Bakan Karaismailoğlundan önemli açıklamalar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Rize-Artvin Havalimanı'nı CNN Türk ekranlarında anlattı.

Haberin Devamı

Bakan Karaismailoğlu'nun açıklamaları şöyle:

Muhteşem bir iş. Dünyanın sayılı projelerinden birini bitirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bunlar çok kıymetli eserler. Bütün dünyanın gıptayla baktığı projeleri bir bir gerçekleştirdiğimiz güçlü Türkiye'nin bir taşında emeğimizin olmasının haklı gururunu yaşıyoruz.

Karadeniz ve Doğu Karadeniz coğrafi yapısı nedeniyle kıymetli. Coğrafyayı görüyorsunuz. Karasal alanda üretmeniz mümkün değil. Planlıyorsunuz bunu. Denize dolgu havalimanı sayılı projelerden biri. 3 milyon metrekarelik devasa alan. Bu alan 1200 metre bir alan. 3 kilometre pist. 250 metrelik yaklaşımlarıyla birlikte 3.5 kilometreye çıkıyor. Dalgakıranlar 6 kilometre uzunluğunda. 20 bin tane 40 ton ağırlığında X bloklar yapıldı, dalgaları karşılamaları için yapıldı. Avrupa'da hiç yok denize dolgu havalimanı zaten. Bunu da Türk mühendis ve çalışanlarla bitirerek ülkemize kazandırdık. 

Haberin Devamı

HAVA HUDUT KAPISI

Yurtdışından da uçaklar direkt buraya gelebilecek demek. 

Bağlantı yolları da yapıldı, üst geçit de yapıldı. 3 milyon metrekarelik bir alan. Sahil Güvenlik üniteleri de eklendi. 4 milyarın üzerindeki bir yatırımla bu önemli hizmet ortaya çıkmış oldu. 3 milyon yolcu kapasitesi var bu havalimanının yıllık...