GeriEkonomi Sofya’ya istasyon kurduk enerjide dünyaya açıldık
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sofya’ya istasyon kurduk enerjide dünyaya açıldık

Bulgaristan’a 100 milyon dolarlık yatırım öngören Opet-Aygaz’ın ilk istasyonu Sofya’da açıldı. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, ‘Dünyaya açılan ilk Türk enerji şirketi olduk’ dedi. Opet-Aygaz Bulgaria, 5 yılda 100 istasyona ulaşmayı hedefliyor.

KOÇ Grubu, bir süre önce ortak olduğu akaryakıt dağıtım şirketi Opet ve grup şirketlerinden Aygaz’ın ortaklığıyla yurt dışında ilk adımını Sofya’dan attı. Opet-Aygaz Bulgaria, 5 yılda 100 istasyona ulaşıp, toplam 100 milyon dolar yatırım büyüklüğüne çıkacağını açıkladı. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, ‘Dünyaya açılan ilk Türk enerji şirketi olmaktan mutluyuz’ dedi.

Dün Sofya’da gerçekleşen istasyon açılışını Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Ömer Koç, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Haydar Berk, Opet Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk, Opet Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk ve Ufuk Öztürk, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Yusuf Günay ve sanatçı Tarkan yaptı.

TELEKOM’DA HAYAL KIRIKLIĞI

Mustafa Koç, daha önce Bulgar Telekom’un özelleştirme ihalesine katıldıklarını hatırlatarak, ‘Çok tatsız bir özelleştirme tecrübesi oldu. 1 yıl kadar çaba gösterdik ancak, belirli dirençleri kıramadığımız için çekilmek zorunda kaldık. Hayal kırıklığına uğradık. Bulgar Telekom’u da alsaydık Ramstore’dan sonra bu 3’üncü yatırımımız olacaktı’ dedi.

Bulgaristan’ın Türkiye’ye yakın, kontrol edilebilir bir piyasa olduğunu belirten Koç, 3 yıl sonra AB’ye girecek bu ülkede serbest piyasa ekonomisinin hakim olduğunu ifade etti. Mustafa Koç, Bulgaristan’daki bu yatırımlarını önemli bir kilometre taşı olarak gördükleri için Koç Topluluğu’nun açılış töreninde en üst düzeyde temsil edildiğini kaydetti.

HEDEF GÜNEYDOĞU AVRUPA

Aygaz Genel Müdürü Mehmet Ali Neyzi, yurtdışı yatırımlarına da komşu Bulgaristan’la başlamayı uygun gördüklerini söyledi. Neyzi, ‘Bulgaristan’da sağlayacağımız başarıyla diğer Güneydoğu Avrupa ülkelerine de buradan yayılacağımızı umuyorum’ dedi. Neyzi, Bulgaristan’da fiyatların serbestçe belirlendiğine, piyasanın rekabete açık olduğuna işaret etti.

Opet Genel Müdürü Yavuz Erkut da, uluslararası petrol şirketi olmak konusunda önemli atılımlar içinde olduklarını belirterek, ‘Bulgaristan yatırımının bu atılımın bir parçası olduğunu’ kaydetti. Opet-Aygaz Bulgaria Genel Müdürü Jean Keup ise Bulgaristan’daki akaryakıt pazarıyla birlikte otogaz pazarından da pay almak istediklerini belirterek, ilk aşamada pazar payı hedeflerinin yüzde 10 olduğunu söyledi.

AB samimiyse tarih verir

MUSTAFA Koç, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye müzakere tarihi vermesi konusunda iyimserliğini koruduğunu belirterek, ‘Türkiye çok ciddi reformlar gerçekleştirdi. Müzakere tarihi vermezlerse kötü niyet olacağı kanaatindeyim. Samimiyseler Türkiye’ye tarih vermeleri gerekir diye düşünüyorum. Alamazsak da dünyanın sonu değil, reformlara devam etmek zorundayız’ dedi. Kıbrıs’daki referanduma ilişkin Rum tarafının, hissi karar aldığı kanaatini dile getiren Koç, ‘AB’yi güç durumda bıraktılar. Hayır demenin vehametini bilmiyorlar’ diye konuştu. Siyasi belirsizlikler olmazsa yılın ikinci yarısının daha iyi olacağını tahmin ettiğini de anlatan Koç, AB’den müzakere tarihi alınırsa, 2005’in çok daha iyi geçeceğine işaret etti. Ramstore’ların büyümeye devam edeceğini dile getiren Koç, ‘Sibirya’ya doğru genişleme planımız var. Bölgede 1 milyon nüfuslu, petrol nedeniyle alım gücü yüksek şehirler var. İnşallah yıl sonuna kadar St. Petersburg’da da bir Ramstore açılacak’ dedi.

Rahmi Koç’un dünya turu 16 Eylül’de

KOÇ
Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, yelkenli ile dünya turu hayalini bu yıl gerçekleştiriyor. Opet-Aygaz Bulgaria E.A.D’nin Bulgaristan’daki ilk istasyonunun açılışına katılan Rahmi Koç, gazetecilerin soruları üzerine, yelkenli ile dünya turuna 16 Eylül’de başlayacağını bildirdi. Koç, içinde 6 mürettebat, 1 gazeteci, 1 doktorun da yer alacağı teknenin rotasını Atina, Nice, Cebelitarık, Kanarya Adaları ve Karaipler olarak açıkladı.

Benzin istasyonunda Tarkan izdihamı

OPET
-Aygaz şirketinin Bulgaristan’daki ilk benzin istasyonunun açılışına Tarkan’ın katılması, izdihama neden oldu. Opet’in ilk benzin istasyonunun açılışına kalabalık bir koruma ordusu ile gelen Tarkan’a büyük ilgi gösterildi. Tarkan, Bulgar hayranları ile bol bol resim çektirdi ve imza dağıttı.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle