Soçi Olimpiyatları'nda ilk zafer Türklerin

Soçi Olimpiyatlarında ilk zafer Türklerin

2014 Soçi Kış Olimpiyat Oyunları'nın başlaması öncesinde, bölgede milyar dolarlık işler yapan Türk firmaları, projeleri teslim etmeye başladı.

Haberin Devamı

Olimpiyatlar için 1,5 yıllık sürede toplamda 700 bin metrekare inşaat yapan Türk firmaları ayda yaklaşık 15 bin Türk işçi ve 1.6 milyar dolarlık iş yaptı.

Ayda yaklaşık 15 bin Türk işçi sirkülasyonuyla çalışan ve 1.6 milyar dolarlık iş yapan Türk firmaları, Rus ve uluslararası otoritelerin takdirini kazandı.

Soçi'de Türk firmalarının yaptığı projeler arasında, 12 otel ve çok sayıda apart otel, konutlar, alışveriş merkezleri ile olimpiyatları takip edecek binlerce gazeteciyi ağırlayacak medya merkezi yer alıyor.

İlk otel kompleksini Türkler teslim etti

Monolit Beton Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Kulaksız, Soçi olimpiyat projeleri ikinci etap çalışmaları kapsamındaki ilk otel kompleksini kendi firmalarının teslim ettiğini söyledi.

Kulaksız, 3 bin 500 işçi ve 100'ün üzerinde mühendis çalıştırarak 18 ayda oteli teslim eden ilk firma olduklarını belirtti. Türk işadamı Kulaksız, teslim törenine Rusya'nın olimpiyatlardan sorumlu bakanının katıldığını ve Türk işçilerine, gösterdikleri gayret dolayısyla teşekkür ettiğini kaydetti.

Soçi'de barınma konusunda yapılan inşaatların tamamını Türklerin yaptığını vurgulayan Kulaksız, "2000 yılından beri Rusya'da bulunduklarını, olimpiyatlara dört otel projesi hazırladıklarını, bunlardan birinin olimpiyat köyü içinde diğerlerinin de Krasnaya Polayan dağında olduğunu anlattı.

"İşçilerimizin büyük çoğunluğu Türk" diyen Kulaksız, Soçi'nin ikliminin Türkiye hava şartlarına yakın olduğu için bu şehirde olan çalışmalardan yüksek verim aldıklarını ifade etti.

Rusya inşaat sektöründe Türk firmalarının oldukça popüler olduğuna dikkati çeken Kulaksız, "Türkiye, dünya pazarında kalifiye eleman bulma konusunda oldukça geniş bir kaynak. Bu pazarda oldukça güçlüyüz. Uzun vadede de bir değişiklik olacağını düşünmüyorum" diye konuştu.

Haberin Devamı

"Olimpiyatların ilk altın madalyası müteahhit milli takımının"

Sembol Construction Yönetim Kurulu Başkanı Aytekin Gültekin de Soçi olimpiyat projelerinde yüklenici firma olarak, 18 Türk şirketiyle beraber çalıştıklarını belirtti.

Soçi'de iş yapan Türk şirketlerini "müteahhitlerin oluşturduğu milli takıma" benzeten Gültekin, Soçi'nin çok büyük bir proje olduğunu vurguladı. Gültekin, "Bizim bölümümüz genellikle otel ve konaklama içeriyor. 5 tane 5 yıldızlı otel, bir çok 3 yıldızlı otel, medya merkezi yapıyoruz. Bir ayda ortalama 15 bin kişiyle çalıştık, bunun yüzde 90-95'i Türkiye'den. Soçi'de Türklerin yaptığı bölümün bütçesi 1.6 milyar dolar" diye konuştu.

İnşaat diliyle "meydan savaşının" devam ettiğini söyleyen Gültekin, bütün Türk şirketlerinin aldıkları projeleri anahtar teslim hale getirdiğini belirtti. Türk işadamlarının Soçi'de bir gelecek kurmaya çalıştığına vurgu yapan Gültekin, bu projede kar yapmanın birinci planda olmadığını söyledi.

Soçi'de kullandıkları malzemenin yüzde 90'ının Türkiye'den geldiğini, projeleri, deniz seviyesinden 540 ve 960 metre yükseklikte iki bölümde yaptıklarını anlatan Gültekin, yapılan işin sadece inşaatlardan oluşmadığına, arkasında çok büyük bir lojistik organizasyon olduğuna işaret etti.

Haberin Devamı

Türk müteahitler olimpiyatlardan alnının akıyla çıkacak

Hazinedaroğlu Özkan İnşaat Yönetim kurulu Üyesi Ülker Hazinedaroğlu da Türklerin bu olimpiyatlara çok büyük katkısı olduğunu ifade etti. Hazinedaroğlu, bitmesi imkansız gösterilen projeleri kısa zaman zarfında Türk işçilerin azmi ve gayreti sayesinde tamamladıklarını söyledi.

2014'ü Rusya'da başarıyla kutlayacaklarına inandığını kaydeden Hazinedaroğlu, "Müteahitler milli takımının" bu işten alnının akıyla çıktığını kaydetti.

Türk Hava Yolları (THY) Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş da THY'nin Soçi Olimpiyatları'ndan beklentilerini anlattı. Deribaş, THY'nin dünyanın en çok noktasına uçan havayolu şirketi olduğuna vurgu yaparak, dünyanın her yerinden yolcuları İstanbul üzerinden Soçi'ye getirebileceklerinin altını çizdi.

Soçi'ye THY'nin İstanbul'dan haftada üç seferi bulunduğunu ifade eden Deribaş, "Rus tarafı, olimpiyatlar münasebeityle gidiş-gelişlerin daha kolaylşması için bize daha fazla sefer yapma izni verirse memnuniytle daha fazla uçuş yapabiliriz" dedi.

2014 Kış Olimpiyatları, 7-23 Şubat tarihlerinde Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek.

Haberle ilgili daha fazlası: