GeriEkonomi Size 5 milyar doları erken versek yeter
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Size 5 milyar doları erken versek yeter

Abone Olgoogle-news


Linn, ‘Krizden hızlı çıkarsınız’ dedi, parayı artırmadı

Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Johannes Linn, Türkiye'ye verilecek kredinin 5 milyar doları aşmayacağını belirtti. Linn, miktar kadar zamanlamanın da önemli olduğunu vurguladı. Türkiye'nin krizden hızlı biçimde çıkacağını söyleyen Linn, ‘‘Yeterli uluslararası destek için, programın siyasi ve sosyal olarak desteklenmesi gerekiyor’’ dedi.

Başbakan Ecevit ile dün yaptığı görüşmenin ardından açıklama yapan Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Johannes Linn, Türkiye'ye verilecek kredi miktarı için 5 milyar dolar ötesine geçmeyi düşünmediklerini söyledi.

Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Linn ve Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber, Başbakan Bülent Ecevit tarafından kabul edildi. Başbakanlık merkez binada yapılan ve yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından ilk açıklama Linn'den geldi. Linn, yeni ekonomik programın etkin uygulanması ve yeterli uluslararası destek, yardım alabilmesi için siyasi ve sosyal olarak desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin bu bunalımı hızla aşacağına inandıklarını bildiren Linn, verilecek kredi miktarı için ‘‘5 milyar doların ötesine geçmeyi düşünmüyoruz’’ sözünü kullandı. Gazetecilerin ülke yardım stratejisi (CAS) kapsamında Türkiye'ye sağlanan 5 milyar dolar tutarındaki kredinin artırılıp artırılmayacağını sorması üzerine Linn şu açıklamayı yaptı:

‘‘Dünya Bankası şu aşamada 5 milyar doların üzerine çıkmaya ciddi anlamda ihtiyaç duyulduğunu düşünmüyor. Mali yardımın programlandığı gibi bu yıl ve gelecek yıl harcandığını görmemiz gerekiyor. Miktar kadar zamanlama da önemlidir.’’

Yeni ekonomik programın 2001 yılında hızla uygulanması halinde Türk ekonomisinin 2002 yılında iyileşeceğini belirten Linn, büyüme ve istihdam artırıcı koşullar oluşturularak krizin Türk halkı üzerindeki etkisinin artırılacağını söyledi. Linn, şöyle devam etti:

‘‘Uluslararası tecrübe göstermektedir ki hızlı ekonomik iyileşmenin anahtarı, programın ilk aşamalarında gösterilecek sağlam uygulamalardır. Dünya Bankası programın uygulanmasında Türkiye'ye diğer uluslararası ikili ortaklar ile finansal ve teknik yardımda bulunacaktır.’’

Dünya Bankası'nın uygulanacak program çerçevesinde bankacılık sektöründeki reformu destekleyeceğini belirten Linn, yeni ekonomik reformun başarısı için, kamu bankaları da dahil olmak üzere sektörde yeniden yapılandırmanın hayati olduğunu ifade etti. Bankanın bu bağlamda Türkiye'ye elle tutulur destek sağlayacağını bildiren Linn, Türk yetkililerle görüşmek üzere Dünya Bankası'nın bankacılık uzmanlarının Türkiye'ye geleceğini bildirdi.

Dünya Bankası'nın Türkiye'deki enerji, Telekom ve özelleştirme alanlarındaki reformlarla, özelleştirmeden etkilenen işçilere verilecek mali yardım da dahil olmak üzere destek vermeye kararlı olduğunu belirten Linn, bankanın eğitim programı çerçevesinde, temel eğitimin yanısıra orta öğretime de destek vereceğini kaydetti. Linn, Dünya Bankası'nın Türkiye'nin sağlık sisteminde yapacağı reformlara yardımcı olacak sistemin ve sağlık standartlarının geliştirilmesine katkıda bulunacağını da kaydetti.

Yoksullara da yardım paketimiz var

Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Johannes Linn, tarım reformuna verilecek yardım konusundaki görüşmelerin tamamlandığını belirtti. Linn, bu yardımın doğrudan gelir desteğini içerdiğini bildirdi. Dünya Bankası'nın sağlayacağı sosyal yardımların fakir aileler, özellikle çocuk ve annelerin finansal destek almalarına olanak sağlayacağını belirten Linn, ‘‘Bu yardım ekonomik krizle mücadale açısından önemlidir. Dünya Bankası bu çerçevede Sosyal Dayanışma ve Teşvik Fonu tarafından hazırlanacak programlara destek vermeye kararlıdır’’ dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle