GeriEkonomi Şırnak'ta iki devden kritik ortaklık
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şırnak'ta iki devden kritik ortaklık

Şırnak'ta iki devden kritik ortaklık
refid:25325636 ilişkili resim dosyası

Kutman ailesi'nin sahibi olduğu Global Enerji ile Akkök Ailesi'ne ait Akkök Sanayi, Şırnak'ta ortak termik santral yapacak. Bu ortaklığın gerçekleşmesi için Galata Enerji'nin ve Geliş Madencilik'in yüzde 55'i Akkök grubuna devredilecek.

Global Yatırım Holding, yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Global Enerji’nin yürüttüğü ve 270MW gücündeki Şırnak Termik Santral Projesi’nin hisse devrine ilişkin olarak Akkök Sanayi Yatırım ve Geliştirme A.Ş.’le ön mutabakata vardıgini açıkladı. Bu açıklamanın ardından bugün Rekabet Kurulu da hisse devir işlemi için başvuruda bulunulduğunu duyurdu.

Buna göre Akkök Sanayi'nin Global Enerji'nin yüzde 85’ine sahip olduğu Galata Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Geliş Madencilik Enerji İnşaat Ticaret A.Ş. sirketlerindeki yüzde 55’e tekabül eden hisseleri devralması planlanıyor

Türkiye’nin en büyük özel sektör elektrik üreticilerinen biri olan Akkök Grubu ile Şırnak Termik Santrali’nde kuracakları ortaklık konusunda ön mutabakata vardıklarını söyleyen Global Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Kanat Emiroğlu, “Akkök Grubu, kurulu güç bakımından Türkiye’deki en büyük üretim şirketlerinden biri. Grup olarak kendileri de sanayi elektriği kullanıcısı. Ayrıca tesis insaasi, elektrik dağıtımı ve ticaretindeki uzmanlıkları Şırnak’ta Akkök Grubu ile görüşmelere başlamamızda önemli bir etken oldu” dedi.

Emiroğlu, “Proje hayata geçtiğinde elektrik üretim maaliyetleri açısından Türkiye’deki en verimli üretim tesislerden biri olacak. Yüzde yüz yerli kaynaklarla üretim gerçekleştirileceğinden tesis cari açığın en önemli kalemlerinden biri olan enerji ithalatında azalma saglayacak. Geliş Madencilik’in sahip olduğu lisans alanındaki asfaltit kaynaklarıyla ilk etapta 135+135 MV’lık santral kurulması planlanıyorsa da lisans alanındaki maden hacminin kurulu gucu onemli olcude artirabilmeye olanak taniyacagi tahmin ediliyor. Proje aynı zamanda bölgenin en büyük sanayi tesisi olacak. Santral, bölgenin en önemli özel sektör iş vereni olarak yalnızca Şırnak’a değil çevre illere de istihdam sağlayacak” şeklinde konuştu.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False