Şirketlere yeni kredi şartı doları düşürdü

Güncelleme Tarihi:

Şirketlere yeni kredi şartı doları düşürdü
Oluşturulma Tarihi: Haziran 25, 2022 07:00

BDDK kararına göre, 15 milyon lira üzeri döviz nakdi varlığı bulunan şirketler, bu varlığı aktifinin ya da satış hasılatının yüzde 10’unu aşması durumunda yeni nakdi TL ticari kredi kullanamayacak. Karar sonrası dolarda düşüş yaşandı.

Haberin Devamı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), TL ticari kredilere yeni şart getirdi. Karara göre, 15 milyon lira üzeri döviz nakdi varlığı bulunan şirketler bu varlığı aktifinin ya da satış hasılatının yüzde 10’unu aşması durumunda yeni nakdi TL ticari kredi kullanamayacak. Kararın duyulmasının ardından akşam saatlerinde 17.30’lar seviyesinde olan dolar kuru yüzde 4’e yakın gerileyerek 16.49, daha sonra da 16.75 seviyelerine geldi.  

15 MİLYON TL SINIRI

BDDK’nın kararına göre, bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki, bağımsız denetime tabi şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla yabancı para nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif döviz ile bankalardaki YP mevduat) Türk Lirası karşılığının 15 milyon liranın üzerinde olması halinde, bu şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının, en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmamasına karar verildi.

Haberin Devamı

TAAHHÜT EDECEK

Kararla, döviz varlıklarının TL karşılığı 15 milyon lirayı aşmayan şirketlere kredi kullanım durumunda döviz varlıklarını 15 milyon lira üzerine çıkarmama şartı getirildi. BDDK kararında şöyle denildi: “Yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığı 15 milyon TL’yi aşmayan şirketlerin, kredi başvuru tarihi itibarıyla, mevcut yabancı para nakdi varlıkları ile en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamını ve son 1 yıllık net satış hasılatını bağımsız denetim kuruluşuna tespit ettirmeleri ve kullanacakları kredinin vadesi boyunca yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığının 15 milyon TL’yi aşmayacağını beyan ve taahhüt etmeleri, söz konusu beyan ve taahhüdün banka tarafından kontrolünün sağlanmasını teminen şirketlerin her ayın ilk 10 iş günü içinde bir önceki ay sonu bilançosuna göre yabancı para nakdi varlıklarının, aktif toplamının ve bir önceki ay sonu itibarıyla son 12 aylık net satış hasılatının güncel değerini bankaya iletmeleri şartıyla bu uygulamadan muaf tutulmalarına, bu uygulama kapsamında, yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının hesaplanmasında hesaplama tarihine ait Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kurunun kullanılmasına, karar verilmiştir.”

Haberle ilgili daha fazlası: