GeriEkonomi Şimşek ve Çetinkaya finans ve iş dünyasının temsilcileri ile görüşecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şimşek ve Çetinkaya finans ve iş dünyasının temsilcileri ile görüşecek

Şimşek ve Çetinkaya finans ve iş dünyasının temsilcileri ile görüşecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya 28-29 Mayıs'ta Londra'da gerçekleştirecekleri yatırımcı görüşmeleri öncesi 27 Mayıs'ta İstanbul'da finans ve iş dünyasının temsilcileri ile biraraya gelecek.

 

Bankacıların verdiği bilgiye göre, Şimşek ve Çetinkaya, Pazar günü saat 1900'da başlaması öngörülen toplantılarda banka yöneticileri, ekonomistleri ve iş dünyasından da bazı temsilcilerin yer alacağı katılımcılara hitap edecek.

TL dolar karşısında son bir kaç haftada sert değer kayıpları yaşadı ve dolar/TL TRYTOM=D3 4.9290 seviyesini test ederek tarihi zirvesini gördü. TCMB TL'de yılbaşından beri değer kaybının yüzde 20'yi aşması sonrası bir dizi döviz likiditesi rahatlatıcı önleminin yanında 300 baz puanlık faiz artışına gitti.

Bankacılar küresel gelişmelerin yanısıra Türkiye'ye özgü bir güven kaybının yaşandığına dikkat çekerken Şimşek ve Çetinkaya'nın İstanbul ve Londra ziyaretlerinde geleceğe yönelik güven tazeleyici mesajlar vermesi bekleniyor.

Şimşek bugün katıldığı bir canlı yayında, Türkiye'nin piyasalarla inatlaşmayacağını, Merkez Bankası'nın güçlü bir para politikası tepkisi verdiğini, gerekirse sadeleşme dahil ilave adımlar da atılabileceğini söyledi.

Önümüzdeki hafta yapılacak Londra ziyaretinde verilecek mesajlara ilişkin bir soru üzerine ise Şimşek, "Türkiye piyasalarla inatlaşmayacak. Yatırımcıların tedirginliklerini anlıyoruz. Gerekli adımları atıyoruz, atmaya devam edeceğiz" dedi ve ekledi:

"Mesajımız çok net olacak. 'Endişeleri anlıyoruz, gidermek için para politikasında normalleşme, sadeleşme dahil olmak üzere süreç devam edecek.' Maliye politikasında Türkiye'nin güçlü duruşu var, bu devam edecek. Burada en ufak bir ödün vermeyeceğiz. Cari açığımız var; bütçe açığına ikiz açığa tolerans göstermeyeceğiz... Gündemimizde vergi artışı ve yeni vergi yok."

False