GeriEkonomi Sıkı duruş mesajı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sıkı duruş mesajı

Sıkı duruş mesajı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizinin yüzde 17 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi. Para Politikası Kurulu sıkı para politikası mesajı verdi.

MERKEZ Bankası politika faizini değiştirmedi, ancak sıkı para politikası mesajı verdi. Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrası yapılan açıklamada, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülmesine karar verildiği belirtildi. Açıklamada, “Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır” cümlesi dikkat çekti. Karar öncesi 7.40 seviyesinde olan dolar kuru karar sonrası düşüşe geçerek 7.35’i gördü.

GÜÇLÜ SEYİR İZLİYOR

Para Politikası Kurulu dün Başkan Naci Ağbal başkanlığında toplandı. Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17’de sabit tutulmasına karar verdi. PPK açıklamasında, iktisadi faaliyetin güçlü bir seyir izlediği belirtilerek, “Salgına bağlı kısıtlamaların ekonomi üzerindeki aşağı yönlü etkileri, geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine kıyasla daha sınırlı seyretmekle birlikte, hizmetler ve bağlantılı sektörlerdeki yavaşlama ve bu sektörlerin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikler devam etmektedir. Salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talebin cari işlemler dengesi üzerindeki olumsuz etkisi devam etmektedir. Diğer taraftan, finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte son dönemde kredi büyümesi yavaşlamaya başlamıştır” denildi.

GEREKİRSE İLAVE SIKILAŞTIRMA

Açıklamada, iç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyelerin, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam ettiği vurgulandı. Kasım ve aralık PPK toplantılarındaki güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin hale gelmesinin beklendiğinin kaydedildiği açıklamaya şöyle devam edildi: “Böylelikle enflasyon üzerinde etkili olan talep ve maliyet unsurlarının kademeli olarak zayıflayacağı öngörülmektedir. Öte yandan, uluslararası emtia fiyatlarındaki gelişmeler, bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini korumaktadır. Bu doğrultuda Kurul, 2021 yıl sonu tahmin hedefini dikkate alarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülmesine karar vermiştir. Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet unsurları ve enflasyon beklentilerinin tahmin ufku içerisinde hedeflerle uyumu yakından izlenecektir. Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır.”

Sıkı duruş mesajı

FİYAT İSTİKRARI

PPK açıklamasında, sıkı para politikası duruşunun, fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceğinin değerlendirildiği kaydedildi. 

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False