Sigara içilmeyen konut projesi

Sigara içilmeyen konut projesi

TOKİ, sigaradan rahatsız olan bireyler için ‘Sigarasız Konut Projesi’ geliştirdi. Öncelikle nüfusu 40 binin altındaki yerleşim birimlerinde inşa edilecek sosyal nitelikli konut projelerinin sözleşme-lerine ‘Sigarasız blok maddesi’ eklenecek.

Haberin Devamı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), sigaradan rahatsız olan bireyler için ‘Sigarasız Konut Projesi’ni uygulamaya koyuyor. TOKİ ile Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği arasında imzalanan protokol kapsamında öncelikle nüfusu 40 binin altındaki yerleşim birimlerinde inşa edilecek sosyal konut projelerinin sözleşmelerine ‘Sigarasız blok maddesi’ eklenecek. Talep gelmesi halinde yeşil bloklarla ilgili gerekli planlamalar yapılacak.

ORHAN KURAL’IN ÖNERİSİ

TOKİ, bu projeyi İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Mühendisliği Anabilim Dalı ve Bölüm Başkanı ve Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural’ın talebi üzerine başlattı. TOKİ ile Dernek arasında imzalanan ortak bildiride de, her iki kurum arasındaki görüşmeler kapsamında tarafların ‘Sigarasız Konut Projesi’ konusunda işbirliğini geliştirmeye karar verdikleri vurgulandı. Bu kapsamda, TOKİ’nin Türkiye genelindeki toplu konut projelerinde, konuyla ilgili mevzuat çerçevesinde, ‘uluslararası düzeyde mevcut benzer örnekler de göz önünde bulundurularak uygulama yönünde işbirliğine varıldı. Bildiride, “TOKİ’nin uygulamalarında yeni fikir ve projeleri geliştirme ve süreçleri iyileştirme yaklaşımı çerçevesinde Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği ile tecrübe ve bilgi paylaşımı yapılması konusunda taraflarca mutabakata varılmıştır” denildi.

ÖNCELİK SOSYAL KONUTLARDA

Proje, önce nüfusu 40 binin altındaki yerleşim birimlerine yönelik sosyal konut projelerinde uygulanacak. TOKİ, ön talep toplama çalışmalarının içeriğine ‘sigarasız blok’ ile ilgili önerisini ekleyecek. Vatandaşların görüşü değerlendirilerek, yeterli sayının toplanmasını takiben çalışmalar planlanacak. Tespitlerin ardından, uygulamanın hayata geçirilmesi yönünde Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği’nce hazırlanmış protokol hükümleri de değerlendirilecek. TOKİ’nin konut satış koşulları ve satış yönetmeliği ile Gayrimenkul Satış Sözleşmelerine uygunluk sağlanacak.

Haberin Devamı

Bütün şehirlerdeyeşil blok olacak

Büyük kentlerde, orta ve orta üst gelir gruplarına yönelik gerçekleştirilen konut projelerinde de uygulamaya duyulacak ilgiyi test etmek amacıyla, projelere yeşil bloklar eklenebileceğine dair ibarelerin satış duyurularına eklenmesinin düşünüldüğü belirtildi. Sigarasız Konut Projesi’nin büyük kentlerdeki projelerle hayata geçirilmesinin bu projeye ilişkin bir kamuoyu oluşturulması anlamında faydalı olacağı düşünülüyor.

Haberin Devamı

Çin, 4.4 milyon ucuz konut üretecek

Çin, ülkedeki emlak piyasasını soğutma tedbirleri çerçevesinde 4.4 milyon uygun fiyatlı konut inşasına başladığını duyurdu. Çin Emlak ve Kırsal-Kentsel Kalkınma Bakanlığı, bu rakamın yıl içinde inşasına başlanılması planlanan 6.3 milyon konutun yüzde 70’ine tekabül ettiğini açıkladı. Aşırı ısınan emlak piyasasına müdahale etmek isteyen Çin yönetimi, ucuz konut projeleri başlatacağını açıklamıştı.Ucuz konut projeleri için 495 milyar yüen (80.6 milyar ABD doları) aktarıldığı belirtildi.

Haberle ilgili daha fazlası: