GeriEkonomi Sigara dolaba giriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sigara dolaba giriyor

Sigara dolaba giriyor
Abone Olgoogle-news

Son dönemlerde tütünle mücadele konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Bundan sonra sigaralar kapalı dolaplarda satılacak ve sigara paketlerinde de markalar neredeyse görünmez duruma getirilecek” dedi. 

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, tütünle mücadele için ciddi çalışma başlatacaklarını belirterek, bundan sonra sigaraların kapalı dolaplarda satılacağını, sigara paketlerinde de markaların neredeyse görünmez duruma getirileceğini açıkladı. Akdağ, konuyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki bütçe sunumunda şu bilgileri verdi: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tütünle mücadele konusunda 4 kez ödül verdi bize ancak son dönemlerde yine bazı sorunlarımız var. Yürüyüş yolları ve çocuk parklarında sigara içilmemesi için genelge düzenledik. Düz paket uygulaması başlatacağız. Markayı neredeyse görünmez hale getirmeyi hedefliyoruz. Tütün ürünleri satış yerinde görünmeyecek. Kapalı dolaplara konarak satılmasını mevzuatımıza ekleyeceğiz.”

Bütçe sunumunda gereksiz sezaryenin de büyük bir risk oluşturduğuna dikkat çeken Akdağ, “Gereksiz sezaryen oranında dünyada ilk üçteyiz. SGK ile çalışma yapıyoruz normal doğum ile sezaryene ödenen miktarlar aynı. SGK’nın ödeme tarifesinde normal doğum ücretini yüzde 30 artıracağız” dedi.

YATAK SAYISI ARTACAK

 Bakan Akdağ, uyuşturucu ile mücadele kapsamında da, “8 bakanlıktan oluşan Mücadele Yüksek Kurulu oluşturuldu. Yatarak yatak sayımızı 1300’e çıkaracağız. ‘Uyuşturucu İle Mücadele Danışma Hattı’nı Temmuz 2015’ten itibaren 83 bin kişi aradı, hizmet verdik” dedi.

BULAŞICI HASTALIKLAR

 Bulaşıcı hastalıklarla ilgili ciddi bir mesafe kaydettiklerini belirten Akdağ, “Türkiye’de su kaynaklı tifo ve yerli sıtma vakası hiç görmüyoruz. Zika virüsü ile ilgili de tedbirlerimizi aldık” diye konuştu. Bakan Akdağ, organ nakli konusunda şunları söyledi: “Organ naklinde 2012 yılında yüzde 22 olan kadavradan nakil oranını 2016’da yüzde 26’ya çıkardık. Gönüllü bağışçı sayısı 220 bine ulaştı. Bugüne kadar 186 ilik nakli yaptık. Yurtdışından 63 ilik talebi geldi.”

2 BİN 329 BEBEĞE İŞİTME KAYBI TANISI

KORUYUCU ve temel sağlık hizmetleri için ayrılan bütçeyi 4.6 kat artırdıklarını dile getiren Recep Akdağ, “2017’de 12 milyar 706 milyon lira olacak. 13 ayrı aşı çeşidi ile çocuklarımızı ücretsiz aşılıyoruz. Yüzde 97 aşılama oranı yakaladık. 1 milyon 238 bin bebeğimizden, 2 bin 329’una erken işitme kaybı tanısı koyduk” dedi.

8 MİLYON ANTİDEPRESAN

BAZI vekillerin “Türkiye’nin sağlığı bozuldu. 8 milyon kişi antidepresan kullanıyor” çıkışına ise Bakan Akdağ, “8 milyon kutu ilaç kullanılması 8 milyon kişinin ilaç kullandığı anlamına gelmiyor” dedi. 2016 yılının ilk 9 ayında ise 33.6 milyon kutu antidepresan ilacı satıldığı öğrenildi.

BELEDİYELERE İÇME SUYU UYARISI

İÇME suları konusunda köylerde eksik bulunduğunu belirten Sağlık Bakanı Akdağ, “Bütün köylerde içme sularının depolarının elektronik klorlama cihazlarıyla klorlama zorunluluğu getirdik. Nadiren de olsa salgınlarla karşılaşıyoruz. Elbistan’da oldu. Bu salgınları gördüğümüz her yerde savcılığa suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

YAŞAM SÜRESİ 5.5 YIL ARTTI

TÜRKİYE’de yaşam süresi hakkında da bilgi veren Recep Akdağ, şunları söyledi: “Doğumda beklenen yaşam süresi 72.5 yıldan 78’e ulaştı. Bebek ölüm hız bin canlı doğumda 31.5’ten 7.6’ya, anne ölüm oranı 64.0 ten 14.0’e geriledi. ”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle