GeriEkonomi 'Sıfırcı hocalar'dan Türkiye'ye önemli uyarılar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Sıfırcı hocalar'dan Türkiye'ye önemli uyarılar

'Sıfırcı hocalar'dan Türkiye'ye önemli uyarılar

Kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s ve Fitch’ten Türkiye’ye yönelik önemli açıklamalar geldi. Moody’s, gelişen ülkeler arasında dış risklere karşı en hassas ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Fitch ise Türkiye’nin dış kaynaklardan aldığı likiditeye göre, not konusunda zayıf olduğuna işaret etti.

Türkiye'ye not verme konusundaki sert tavrı nedeniyle 'Sıfırcı Hoca' olarak tanımlanan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin, dış sermayeye yüksek bağımlılığı ve yıllık dış borç oranı ile yükselen siyasi riskler göz önüne alındığında gelişen beş ekonomi arasında dış risklere karşı en hassas ülke olduğunu açıkladı.

Sıfırcı hocalardan Türkiyeye önemli uyarılar

EN BÜYÜK KUR VE DÖVİZ REZERVİ KAYBI TÜRKİYE VE BREZİLYA'DA

Moody's'in Türkiye, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan ve Endonezya üzerine yazdığı bir raporda, küresel sermaye akımları sonucu Brezilya ve Türkiye'nin 2015 yılının ilk yarısında en büyük kur ve döviz rezervi kaybı yaşayan ülkeler olduğu belirtildi.

Raporda, gelişen ekonomi tahvillerinin 2015-2016 yıllarında küresel kredi niteliklerini belirleyecek olan risklere karşı şoklara dayanıklılıklarının değiştiği belirtildi.

Moody's, gelişen piyasalar için en büyük dış tehdidin Fed'in para politikasında normalleşmeye gitmesi ve Çin'de beklenenden daha sert bir yavaşlama olacağı beklentileriyle bu piyasalara yönelik risk iştahının düşmesi olduğunu belirtirken, raporda bazı durumlarda ise ülkelere has durumların bu riskleri daha da arttığı belirtildi.

FITCH’TEN DE ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR GELDİ

Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten de Türkiye’ye yönelik önemli uyarılar geldi.

Fitch, Türkiye ekonomisine yönelik açıklamasında Türkiye'nin ülke risklerinin büyük oranda dengede kalmaya devam ettiği ancak Türkiye’nin dış likiditesinin kendi not kategorisindeki ülkelerden daha zayıf durumda olduğu belirtildi.

Fitch’ten gelen açıklamada şu başlıklar yer aldı:

"Türkiye ülke riskleri büyük oranda dengede kalmaya devam ediyor. Türkiye bir taraftan küresel finansal piyasaların durumuna maruz kalırken diğer taraftan güçlü kamu finansmanını sürdürüyor. Türkiye son dönemde oluşan dış şoklara gösterdiği direnci korumaya devam ediyor. Dış finansman ihtiyacının çok yüksek oluşu Türkiye'yi yatırımcı algısındaki değişimlere karşı hassas hale getirerek potansiyel bir risk oluşturuyor. Tüm bunlar Türkiye'nin geçen ay teyid edilen ‘BBB-‘ ülke notu ve  durağan görünümünü yansıtıyor.

Türkiye’nin dış likiditesi kendi not kategorisindeki ülkelerden daha zayıf durumda. Cari açığın GSYH'ya oranının bu yıl yüzde 4.8'e gerileyeceğini tahmin ediyoruz. Cari açıktaki bu iyileşme düşük petrol fiyatlarından kaynaklanmakta. 

Sıfırcı hocalardan Türkiyeye önemli uyarılar

  

KASIM SEÇİMLERİ VURGUSU

Enflasyonun hedeflerin üzerinde seyretmesinin para politikası anlamında arz ettiği zorluk TL’nin değer kaybı ile daha da artabilir. Kasım seçimlerinden istikrar sağlayabilecek bir hükümet çıkması yapısal reformlar ve büyüme anlamında fayda sağlayacaktır.

Dış finansman kırılganlıklarından kaynaklanan gerilimlerin somutlaşması ve borç/GSYH oranındaki düşüş trendini tersine çeviren mali disiplinin kötüleşmesi kredi notu için negatif. Türkiye'nin kredi notunu daha istikrarlı ve tahmin edilebilir bir politik çerçeve pozitif etkiler. Dış dengesizlikleri düzenleyebilecek yapısal reformlar, daha düşük ve istikrarlı bir enflasyonu sağlayabilecek tutarlı ve öngörülebilir para politikası kredi notunu pozitif etkiler. Ekonomik performansı ve ekonomi politikası güvenilirliğini tehdit edecek uzun süren ve derinleşen siyasi istikrarsızlık kredi notu için negatif olur."

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False