Detay Maxinet'te ‘Sen yat bilgisayarın çalışsın’ dediler 35 bini aşkın kişiden milyonlarca lira topladılar

Güncelleme Tarihi:

Detay Maxinette  ‘Sen yat bilgisayarın çalışsın’ dediler 35 bini aşkın kişiden milyonlarca lira topladılar
Oluşturulma Tarihi: Mart 27, 2018 13:31

Her geçen gün bir yenisi ortaya çıkan saadet zincirleri ile ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetimlerini sıklaştırdı. Edinilen bilgilere göre bakanlık müfettişleri, bilgisayarlarını günün belli saatleri açık tutarak para kazandırmayı vaat eden Detay Maxinet ile ilgili raporunu tamamladı. 35 bini aşkın kişinin üye olduğu şirket ile ilgili bu hafta savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı öğrenildi. Şirket sitesinin erişime kapatılması için de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) da yazı gönderileceği belirtildi. Şirket sahibi Alper Tetiker ise, bakanlığın suç duyurusu hazırlığı ile ilgili bilgilerinin olmadığını, yürüttükleri faaliyetlerin yasal çerçevede olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

Üye sayısı 35’bini aşan Detay Maxinet (Detay Telekom San. Ve Tic. Limited Şti.) üzerinden toplanan paranın tutarı 100 milyon lira olarak ifade ediliyor. Şirket,

Detay Maxinette  ‘Sen yat bilgisayarın çalışsın’ dediler 35 bini aşkın kişiden milyonlarca lira topladılar

yaptığı tanıtımlar ve sunumlara göre, üye olan kişiye öncelikle bir bilgisayar veriyor. Üyeye verilen bilgisayara bir yazılım yükleniyor. Üyenin bilgisayarı açık kaldıkça, Detay Telekom’un çalıştığı şirketlere SEO hizmeti verildiği belirtiliyor.

'Gövde gösterisi yapacağız' talimatıDetay Maxinet’in 9 Mart’ta Antalya’da yapılan eğitim kampına çok sayıda kişi lüks araçları ile katıldı. İddiaya göre şirket sahibi Alper Tetiker, lider kadrodaki isimlere ‘Sadece lüks araçlar gelsin. Orada gövde gösterisi yapacağız’ talimatı verdi.

ÜÇ AYRI PAKET
Şirkete üye olmak için belirlenen üç paketten birini satın almak gerekir. Gümüş adı verilen ilk paketin bedeli 590 dolar. Bu paketi satın alan üye bilgisayarını günde 8 saat açık tutmalı. Bu kişiye vaat edilen aylık kazanç 120, yıllık kazanç ise bin 460 dolar. Altın paketi satın alan üye ise bin 534 dolar ödüyor. Bu pakette ise bilgisayarın günde 14 saat açık tutulması gerekir. Bu paketin aylık kazanç vaadi 420, yıllık kazanç vaadi ise 5 bin 110 dolar. Son paket olan Platin üyeliğinde ise 2 bin 242 dolarlık üyelik bedeli ödemek gerekir. Bu pakette bilgisayarın sınırsız sürede açık kalması isteniyor. Bu paket için vaat edilen aylık gelir 600 dolar yıllık gelir ise 7 bin 300 dolar.

Haberin DevamıDetay Maxinette  ‘Sen yat bilgisayarın çalışsın’ dediler 35 bini aşkın kişiden milyonlarca lira topladılar
*Sistemde lider ekipte yer alan Mahmut Akalp'ın aylık kazancının 400-500 bin lira seviyesinde olduğu iddia ediliyor.

HERKES EKİBİNİ KURABİLİYOR
Sistem, yeni üye kazandıranlara da belli bir kazanç vaat ediyor. Sisteme üye olan her bir üye, yeni kişileri üye yaparak kendisine ekip kurabiliyor.

SAVCILIK BAŞVURUSU BU HAFTA
Özelikle geçen yıl, büyüyen sistem nedeni ile şikâyetler Gümrük ve Ticaret Bakanlığına da ulaşınca hareket geçildi. Bakanlık müfettişleri 3 aydır mercek altına aldıkları şirket ile ilgili hazırladıkları raporu tamamladı. Sistemin bir tür saadet zinciri olduğu belirtilen rapor sonrası bu hafta savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı öğrenildi. Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre şirketin sitesinin erişime kapatılması için BTK’ya da yazı yazılacak.

Detay Maxinette  ‘Sen yat bilgisayarın çalışsın’ dediler 35 bini aşkın kişiden milyonlarca lira topladılar


FAALİYETLERİMİZ YASAL
Detay Telekom'un sahibi Alper Tetiker ise, faaliyetlerinin yasalar çerçevesinde olduğunu söyledi. Tetiker, bakanlık müfettişlerinin geçen Şubat ayında şirket merkezine geldiğini belirterek, hazırlanan raporun sonucundan haberdar olmadığını aktardı. Tetiker, bir dizi şirkete hizmet verdiklerini kaydederek, yürüttükleri faaliyetin saadet zinciri olarak nitelendirilmesinin doğru olmadığı görüşünü aktardı.

Haberin Devamı

UZMANLARDAN GÜVENLİK UYARISI
Adli bilişim uzmanları ise konunun güvenlik yönüne işaret ediyor. Uzmanlar, üyelere dağıtılan bilgisayarların, illegal kişi veya gruplar tarafından kullanılabileciğine işaret ediyor. Uzmanlar, anılan bilgisayarların zombi niteliğine getirilerek, siber saldırıda kullanılabileceği uyarısı yapılıyor. Bilgisayarın denetimini alan kişi veya bu gruplar, bu cihazlarda kimi zaman, ele geçirdikleri kredi kartı bilgilerini dahi tutabiliyor. Bu durumdan çoğu üyenin haberi dahi olamayabiliyor.

ÜYELER NASIL İKNA EDİLDİ?
Detay Maxinet’in üst tabakasında yer alan kişiler, yaptıkları sunumlarda SEO hizmeti yaptıklarını, internet sitelerine tıklama sağlayarak ziyaretçi trafiğini arttırıp siteyi en üste çıkardıklarını söylüyor. Bir dizi büyük firmanın Detay Maxinet’ten hizmeti aldığı iddiası, Facebook ve WhatsApp gruplarında paylaşılıyor. Keza, yeni devreye alınan dijital ekran reklâmları da benzer şekilde üyeler arasında paylaşılıyor. Ancak edinilen bilgiye göre, Detay Maxinet’in dijital ekranda aylık geliri en fazla 30 bin TL. Bu para ile 30 bin üyeye ayda ancak 1 lira kazanç düşüyor. Bu sistemde en yüksek kazancı Detay Maxinet liderlerinin kazandığı kaydediliyor.

Haberin Devamı

YENİ ŞİRKET KURULDU 
Bu arada, son dönemlerde üye yapılan kişilerin bir bölümü de 4 Mayıs 2017'de kurulan Detay Maxinet Teknolojileri San. ve Dış Tic. AŞ isimli şirket üzerinden kaydedildi. 550 bin TL sermayeli bu şirketin iki ortağı bulunuyor: Alper Tetiker ve Kemal Akar. Şirketin yönetim kurulu başkanlığını Akar yapıyor. 

Detay Maxinette  ‘Sen yat bilgisayarın çalışsın’ dediler 35 bini aşkın kişiden milyonlarca lira topladılar

Sistemde en çok para kazanan isimler arasında Seda-Volkan Kakoç gibi isimler yer alıyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (27.03.2018-2) İşte 'Türkiye ve dünya gündemi'ne dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!