GeriEkonomi Semerci 700 milyon dolar kazandırdı Merrill Lynch’i Türkiye’ye getirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Semerci 700 milyon dolar kazandırdı Merrill Lynch’i Türkiye’ye getirdi

Semerci 700 milyon dolar kazandırdı Merrill Lynch’i Türkiye’ye getirdi
refid:5926522 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Merrill Lynch Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Bob Wigley, tepe yönetimdeki en genç ve tek Türk olan Osman Semerci’nin etkili olduğunu açıkladı. Wigley, "Semerci, 2004’te şirkete 700 milyon dolar kazandırarak bizi ikna etti" derken, Tat Yatırım Bankası’nı alarak girdikleri Türkiye’de büyümek istediklerini belirtti.

GEÇEN yıl Tat Yatırım Bankası’nı alarak 38’inci ofisini Türkiye’de açan uluslararası yatırım bankası Merrill Lynch’in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Yönetim Kurulu Başkanı Bob Wigley, bankayı Türkiye’de yatırım yapmaya, şirketin Sabit Getirili Menkul Kıymetler, Döviz ve Emtia ile gelişmekte olan global piyasalar ve Yatırım Bankacılığı Başkanı Osman Semerci’nin ikna ettiğini söyledi. 2004 yılında Merrill Lynch’in 6 milyar dolarlık vergi öncesi kárının 700 milyon dolarlık bölümünü gerçekleştiren ve Avrupa sermaye piyasalarının yükselen yıldızı seçilen Semerci’nin global bir işi New York’ta yönetmeyen tek kişi olduğuna dikkat çeken Wigley, "Osman sayesinde sizin ortağınız olacağız" dedi.

TÜRKİYE PROJESİNİN SPONSORU: Wigley, 2006’da banka olarak işlerini Türkiye’de büyütmeye karar verdiklerini anlatarak, "Kilit stratejik ülkelerde büyümek, Türkiye’de en önde gelen yatırım bankalarından biri olmak istiyoruz. Bizim için Türkiye’de büyümek önemli" dedi. Wigley, bankanın Türkiye’de ofis açma kararında, Avrupa sermaye piyasalarının yükselen yıldızı seçilen ve bankanın tepe yönetiminde 38 yaşında en genç ve tek Türk olan Osman Semerci’nin etkili olduğunu söyledi.

SEMERCİ’NİN TAAHHÜDÜ VAR: Semerci’nin 1992 yılından beri Merill Lynch’te çalıştığını hatırlatan Wigley, "Osman Semerci’nin bize Türkiye’deki faaliyetlerimizle ilgili olarak taahhüdü var. Semerci, Türkiye’yi çok önemli bir fırsat olarak belirledi. 2004’te Merrill Lynch’e vergi öncesi yaklaşık 700 milyon dolar kazandırdı. Bu rakam net 600 milyon dolar ediyor. Semerci, kuşkusuz Türkiye’deki projemizin de en büyük sponsoru" diye konuştu. Wingley’in sözlerini hatırlatarak, verdiği taahhüdü yerine getirip getiremeyeceğini sorduğumuz Osman Semerci ise, "Gereğini yapmaktan başka şansımız yok" dedi.

AVRUPA’YI KISKANDIRIYORSUNUZ: Avrupa Birliği sürecinin yıllarca devam edecek olsa da bu yolda yapılacak reformların Türkiye’yi daha da ileri götüreceğine dikkat çeken Bob Wigley, son 5 yıldır elde edilen ortalama yüzde 7.5’lik büyüme oranının Avrupa’yı kıskandırdığını söyledi. Wigley, "Son beş yılda inanılmaz bir değişim süreci geçirdiniz. 2005’te son 10 yılın rekor düzeyde doğrudan yabancı yatırımını çektiniz. Avrupayı büyümeye davet ediyorsunuz. Avrupalı bazı maliye bakanları sizi örnek alabilir. Merrill Lynch olarak bu başarılarınızdan ötürü sizi tebrik ediyoruz" dedi.

Türkiye’nin geleceğinin parçası olmak istiyoruz

ABD merkezli dünyanın önde gelen yatırım bankalarından Merrill Lynch Başkan Yardımcısı Richard McCormack, "Türkiye’nin geleceğinin bir parçası olmak istiyoruz" dedi. Dünya genelinde sadece müşterilerine ait yaklaşık 1.6 trilyon doları yöneten Merrill Lynch’in 38’inci şubesinin açılışına katılmak üzere İstanbul’a gelen McCormak, Türkiye’nin son dönemde dünyada en fazla doğrudan yabancı sermayeyi çeken ülke olarak öne çıktığına dikkat çekti.

ÇOK BECERİKLİSİNİZ: Yaklaşık 30 yıl ABD hükümetlerine stratejist olarak hizmet veren ve bir dönem IMF başkanına danışmanlık yapan Merrill Lynch’in Başkan Yardımcısı Richard McCormack, Türkiye’nin geleceğinin parlak olduğunu, kendilerinin de bu yüzden Türkiye’ye yöneldiklerini vurguladı. McCormak, bu konuda şunları söyledi: "Ülkenizde gerçekleştirilen reformlar güven veriyor. Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) yolunda başarılı olacağına inanıyorum. Çok dinamik ve becerikli bir halksınız ve bu büyümeyi siz gerçekleştirdiniz."

TL ZAYIFLAYABİLİR: McCormack, önümüzdeki 1-2 yılda Türk Lirası’nda zayıflama olabileceğini ve bu zayıflama ile ihracatın ve ekonominin güçleneceğini, Türkiye’nin daha fazla yabancı yatırım çekeceğini belirtti. Türkiye’yi siyasi açıdan istikrarlı gödüklerini kaydeden McCormack, "Merrill Lynch olarak, Türkiye’nin sürekli partneri olmak, Türkiye’nin geleceğinin bir parçası olmak istiyoruz" dedi. Sermayenin Türkiye gibi ülkelere aktığını ifade ederek, "Hem ABD’de hem Türkiye’de yüksek cari açık var. Türkiye yüksek cari açığına dikkat etmeli" diyerek uyarıda bulundu.

Sermaye piyasalarının önü hiç olmadığı kadar açıktı, geldik

MERRILL Lynch Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Kubilay Cinemre bankanın Türk sermaye piyasalarında liderliğine oynadığını belirterek, Merrill Lynch olarak Türkiye’ye gelmekte gecikmediklerini, 1980’lerin başından bu yana hizmet verdikleri bu pazarı bugüne kadar Londra’dan yönettiklerini söyledi. Cinemre, "Geliş nedenimizde küresel stratejimizin yanı sıra, ülkede yerel sermaye piyasalarının önünün bugüne kadar hiç açık olmadığı kadar açık olmasının büyük etkisi var. Gelişimizin çok zamanlı olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle