GeriEkonomi Savunmada 350 milyon dolarlık tarihi satış
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savunmada 350 milyon dolarlık tarihi satış

Türkiye, savunma sanayii alanında tarihinde ilk kez rekor düzeyde bir satışı gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Türk FNSS firması, Malezya ordusunda kullanılmak üzere 350 milyon dolar tutarında 200 adet zırhlı muharebe aracının (ZMA) bu ülkeye satışında son noktaya geldi.

Alınan bilgiye göre, 350 dolarlık satış için Türk ve Malezyalı makamlar arasında son detaylarının görüşüldüğü ve bu amaçla önümüzdeki günlerde Malezyalı bir heyetinin Ankara'ya geleceği belirtildi. Türkiye, zırhlı araçları Malezya'ya teknoloji transferi gerçekleştirerek bu ülkede yapmayı planlıyor. Öte yandan, FNSS firması iki yıl önce Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile imzaladığı anlaşma paralelinde 75 milyor dolar tutarında 133 zırhlı muharebe aracının ilk paket teslimatına başladı. BAE için 2000 yılında bitmesi planlanan projede ilk araçlar dün Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu'nun da katıldığı bir törenle Arap yetkililere teslim edildi.

Son dönemde kadrolarında büyük bir dalgalanma yaşayan Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda düzenlenen törende, araçlar basına da tanıtıldı. FNSS 1997 yılında BAE Genelkurmayı ile imzaladıkları sözleşme kapsamında, 2000 yılına kadar bu ülkeye 133 adet zırhlı araç satacaklarını açıklamıştı. Çöl şartlarına uygun kliması da bulunan, Türk mühendis ve işçileri tarafından BAE için imal edilen zırhlı araçlar, dünyanın en modern tesislerinde üretiliyor.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False