GeriEkonomi Sanayicide ‘Asya’ tedirginliği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sanayicide ‘Asya’ tedirginliği

İstanbul Sanayi Odası, İSO Meslek Komiteleri ile Meclis Üyeleri arasında Asya ve Körfez krizi'nun Türk sanayiine etkileri konulu bir anket düzenledi. Ankete göre, sanayicilerin yüzde 63'ü Uzakdoğu Asya ülkelerinde yaşanan krizin Türkiye ekonomisini etkileyeceğini öngörüyorlar. Ankete cevap verenlerin yüzde 54'ü Uzakdoğu krizinin faaliyet gösterdikleri sektöre olumsuz etkisinin görüldüğünü söylediler. Krizden doğrudan şirketinin etkilendiğini ifade edenlerin oranı ise yüzde 39'u buldu.

İSO Dergisi'nin anket sonuçlarına göre, Uzakdoğu krizinden sektör ve şirket bazında olumsuz etkilendiklerini vurgulayan sanayicilerin yüzde 77'si bu etkinin dış pazar konusunda yaşanmakta olduğunu vurguluyorlar. Yurtiçi pazarda ve fiyat açısından olumsuz etkilendiklerini belirten sanayicilerin oranı yüzde 50 oldu.

Anket cevaplarında sanayicilerin altını çizdikleri başlıca konular arasında, Körfez krizinin Türkiye'yi doğrudan etkileyeceği yer alıyor. Irak krizinin Türkiye için Uzakdoğu krizinden çok daha ciddi olduğu ve özellikle yabancı şirketlerin Türkiye'yi çok daha riskli bir ülke olarak göreceklerini vurgulayan sanayiciler, hatta şu haliyle bile, Irak'a yakın bölgelerde inşaat ve tüketimin etkilendiğini söylediler.

Sanayiciler, Uzakdoğu krizinin etkilerinin henüz tam anlamıyla görülmemekle birlikte, durumun dikkatle izlenmesi gerektiğini, bazı sektörlerin 3-4 ay gibi belirli bir kuluçka süresinden sonra etkilenebileceklerini ifade ediyorlar.

Uzakdoğu krizinin uluslararası kredi piyasalarını olumsuz etkilediğine, dış finansman imkanlarını azalttığına ve dış pazarlarda rekabeti arttırdığına işaret eden sanayiciler, Uzakdoğu ülkelerinin ürünlerini yok pahasına Türkiye'nin ihracat pazarlarına geleceğini söylediler. Ancak sanayiciler, Uzakdoğu krizinin uzun vadeli devam edeceğine inanmıyorlar.

İSO Başkanı Kavi: Kriz gelebilir

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Hüsamettin Kavi, yeni Vergi Tasarısı'nı eleştirdi. Tasarının eksikliklerinin doğrulardan fazla olduğunu söyleyen Kavi, hükümetin kendi harcamalarında ne tasarruf edeceğini açıklamadan, bir vergi tasarısıyla enflasyon problemini halledemeyeceğini belirtti.

Kavi, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Toplanan verginin doğru ve etkin kullanıldığı kanıtlanmadığı, devletin her 100 liralık mal ve hizmete bunun iki, üç, beş katını ödemeye devam ettiği sürece, hükümetlerin toplumu ikna etmeleri mümkün değil.’’

Uzakdoğu ülkeleriyle, Türkiye'nin benzerlikler taşıdığını söyleyen Kavi, Uzakdoğu'daki krizin bir benzerinin yakında Türkiye'de de yaşanabileceği mesajını verdi.


Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False