GeriEkonomi Şampiyon olanın hissesi şike sürecinden sonra artmıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şampiyon olanın hissesi şike sürecinden sonra artmıyor

Şampiyon olanın hissesi şike sürecinden sonra artmıyor
refid:24509173 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Yapılan araştırmaya göre şike sürecine kadar özellikle sezonu şampiyon bitiren kulüplerde hisselerin arttığı görülürken şike sürecinden tüm kulüplerin borsada zarar gördüğü ortaya çıktı.

Fenerbahçe ve Beşiktaş Spor Tahkim Mahkemesi CAS'ın şike kararlarını beklerken spor hisseleri bu sene senelik bazda ekside seyretmeye devam ediyor. Bu sene yılın ilk yarısı yüzde 39 değer kaybeden spor hisseleri 2011'de başlayan şike süreciyle uzun vadeli bir düşüş trendinde devam ediyor.

ALB Menkul Değerler Analisti Enver Erkan'ın hazırladığı araştırmaya göre şike süreci spor hisselerinin doğal döngüsünü kırmış durumda. Şike davasının futbol hisselerinin ritmini bozduğunu belirten Enver Erkan "UEFA’nın Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı 2010-11 sezonundan kalan şike davası çerçevesinde Avrupa’dan men etmesi ve sonrasındaki süreçte bu iki takım açısından oluşan belirsizlik hisse senedi fiyatlarında büyük bir depreme neden oldu. Avrupa kupaları, gerek kulüplerin gelirlerini, gerekse transfer politikalarını şekillendirdiği için buradaki belirsizlik veya olumsuz beklentiler hisse senetleri üzerinde olumsuz etki yapmakta" dedi.

ŞAMPİYONLUKTAN NE KADAR ERKEN KOPARSA O KADAR HIZLI DÜŞÜYOR
Analist Enver Erkan spor hisselerinin özellikle futbol sezonunun ikinci yarısında yükselişe geçtiğini belirtirken sezon bittiğinde de beklentilerin gerçekleşmesiyle satışların gerçekleştiğini belirtti. Erkan spor hisselerinin sezon içindeki döngüsünü şöyle açıkladı:

"Genel olarak, bütün hisseler sezonun ikinci yarısında yükseliş göstermekle beraber, takımın şampiyonluk iddiası zayıflayınca hisseler düşmeye başlıyor. Yarışın içinde kalan takımların hisseleri ise alınmaya devam ediyor. Sezonun bitimiyle beraber, beklentiler gerçekleşiyor ve ölü sezondan bir sonraki sezonun başlangıç sürecine kadar hisseler satılıyor. Artı olarak, şampiyonluk yarışında sona kalan iki takım arasında yarışı kaybeden takımın hisselerine sert satış gelebilmekte, bu durumda da diğer takımların hisselerine belli oranda alış gelebildiği gözlemleniyor. Özetle, takım şampiyonluk yarışından ne kadar erken koparsa, hisseler o kadar erken düşüyor. Sezonu 2. bitiren takım şampiyonluğu son haftalarda kaybederse, onun düşüşü de sert olabiliyor. Bununla beraber, son iki yılda şike davasından dolayı azalan güven, bu seyri bozmuş görünmekte, takım o sezon başarılı dahi olsa sezon sonunda hissenin negatif sınırlar içerisinde işlem gördüğü gözlemleniyor."

ŞİKE GENEL TRENDİ BOZDU
Enver Erkan'ın araştırmasından çıkan bir başka sonuç ise futbol sezonunun ikinci yarısında artan spor hisseleri kuralının son iki sezondur bozulduğu yönünde. Genelde futbol sezonunun ikinci yarısı değer kazanan hisseler 2012 ve 2013 yılının ilk 6 ayında değer kaybetti. Son iki sezonun şampiyonu Galatasaray'ın hisseleri bile önceki yılların şampiyonlarının aksine düşüş gösterdi. Erkan spor hisselerinin yeniden toparlanması için CAS sürecinin önemli olduğunu belirtiyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle