Saab sert çıktı: Markamızı artık telaffuz etmeyin!

Saab sert çıktı: Markamızı artık telaffuz etmeyin

‘Saab’ markasının sahibi olan İsveçli havacılık ve savunma devi Saab Grubu’ndan Türkiye’nin yerli otomobil projesine ilişkin cevap geldi. Saab’ın sözcüsü Sebastian Carlsson, “NEVS firması Saab markasını temsil etmiyor, sadece otomobil tesisini aldı. Bizim Türkiye’de otomobil konusunda herhangi bir çalışmamız veya anlaşmamız yok. Dolayısıyla Türk bakanın ısrarla Saab adını telaffuz etmesini anlayamıyoruz” diye konuştu.

Haberin Devamı

1937 İsveç’te kurulan ve artık sadece havacılık ve savunma alanında faaliyet gösteren Saab şirketinin basın sözcüsü Sebastian Carlsson, hem Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a hem de İsveç’te faaliyet gösteren Çinli NEVS firmasına cevap verdi. NEVS firmasının ‘Saab markasının kullanılması konusunda görüşmeleriz devam ediyor’ şeklindeki açıklaması sert bir şekilde yalanlayan Carlsson, Türkiye’nin ‘yerli otomobil’ projesi ile Hürriyet adına Amerikalı gazeteci Kenny Lama’nü sorularını yanıtladı. Saab’ın, yerli otomobil projesi konusunda Türkiye’de herhangi bir çalışma veya anlaşmasının olmadığını söyleyen Carlsson, NEVS firmasının da Saab markası ile herhangi bir bağlantısının bulunmadığını söyledi. Carlson özetle şu cevapları verdi:

Saab sert çıktı: Markamızı artık telaffuz etmeyin

Haberin Devamı

BİZİ İLGİLENDİRMİYOR

“NEVS (National Electric Vehicle Sweden) firması Saab markasını temsil etmiyor. Yani NEVS ile Saab arasında bir bağlantı ve ilişki bulunmuyor. Dolayısıyla Türk hükümetinin NEVS ile yapmış olduğu anlaşma bizi ilgilendirmiyor. Saab markasının kurulduğu günden bu yana tek sahibi biziz. Bu doğrultuda NEVS firmasıyla Saab markasının kullandırılması konusunda devam eden herhangi bir görüşmemiz yoktur. NEVS sadece bazı üretim tesislerimizi ve bir tek 9-3 modelinin telif haklarını almıştır. Ancak bu satış kesinlikle Saab markasını ve başka bir işbirliğini içermemektedir.”

ÇOK ANLAMSIZ GELİYOR

NEVS dışında Bakan Fikri Işık’ın, ‘Bu işe İsveçli Saab ve markanın teknolojisinden ve tecrübelerinden faydalanmak için girdik” açıklamasına ise Carlsson, “Bugün Saab şirketi ne otomobil üretiyor ne de herhangi bir otomobil projesi üzerinde çalışıyor. Türk bakanın sadece savunma ve havacılık konusunda faaliyet gösteren bir şirket olan Saab ile otomobil konusunda bir işbirliğinden söz etmesi çok anlamsız. Türk bakanın Saab ile işbirliğinden söz etmesini, Saab adını ısrarla telaffuz etmesinin nedenlerini bizzat bakanın kendisine sormanız gerekir” cevabını verdi.

 

GM: Satışta ‘marka’ yoktu

TÜRKİYE’nin yerli otomobil projesinin platformu olan Saab 9-3 modelinin yaratıcısı ve İsveç’teki Saab tesislerini Çinli NEVS firmasına satan Amerikalı General Motors’un (GM) Sözcüsü Jim Cain, yaptığı yazılı açıklamada, “4 yıl önce yapılan satış kesinlikle Saab markasını içermiyordu. Anlaşma sadece İsveç’te Saab’tan bize geçen üretim tesislerini ve bizim tarafımızdan yaratılan 9-3 modelinin kalıpları ve telif haklarından ibaretti. Saab markası önceden olduğu gibi halen Saab havacılık ve savunma şirketine aittir” yorumunu yaptı.

 

Saab sert çıktı: Markamızı artık telaffuz etmeyin

Haberin Devamı

Fikri Işık ne demişti?

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobi için Saab 9-3’ün platformunu aldıklarını açıklayarak şu açıklamayı yapmıştı: “Saab’ı tercih etmemizin sebebi gerçekten iyi bir teknolojisi var. Çok kaliteli, konforlu ve sağlam araçlarıyla tanınıyor. Dolayısıyla böyle bir araçla başlangıç yapmanın, Türkiye’nin menfaatine olduğunu düşündük. Saab’ın birikimini ve güvenini arkamıza alacağız ama markamız Türk markası olacak ve teknolojiyi kesinlikle Türkiye’de geliştireceğiz. “

NEVS ne demişti?

TÜRKİYE’nin yerli otomobil geliştirmek için işbirliği yaptığı ve ilk etapta 40 milyon Euro ödediği İsveç Milli Elektrikli Araç Şirketi’nin (National Electric Vehicle Sweden-NEVS) İletişim Direktörü Mikael Ostlund önceki gün yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “NEVS, bugüne kadar Saab 9-3 MY14 modelinden 450 adet üretti. Saab ismiyle üretime devam edip etmeyeceğimiz henüz belli değil. Saab AB ile görüşmeler devam ediyor ve önümüzdeki yıl detayları belli olacak.”

Haberle ilgili daha fazlası: