GeriEkonomi Rusya’da fabrikayı büyütecek, Çin’de iplik ve halı üretecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya’da fabrikayı büyütecek, Çin’de iplik ve halı üretecek

Rusya’da fabrikayı büyütecek, Çin’de iplik ve halı üretecek
refid:17418199 ilişkili resim dosyası

Erdemoğlu Holding, Rostov’da iki yıl önce kurduğu halı fabikasının kapasitesini artırmak için bu yıl 30 milyon dolarlık yatırım yapacak. Çin’de ise 2012’de entegre makine halısı ve iplik yatırımı yapacak.

MERİNOS ve Dinarsu gibi iki önemli markayla makine halısı üretiminde dünya çapında önde gelen kapasiteye sahip Erdemoğlu Holding, yurt dışında üretim ve ihracat atağını sürdürüyor. Mehmet Erdemoğlu’nun Gaziantep’te 1970 yılında iki kilim dokuma tezgahıyla temellerini attığı Erdemoğlu Holding, 14 grup şirketi ve 4 bin 500 çalışanıyla makine halısı, duvardan duvara halı, mobilya, ev tekstili ve battaniye sektöründe bu yıl 1 milyar dolar ciro hedefliyor. 175 milyon dolarlık da ihracat hedefi olan Erdemoğlu Holding’in yı sonuna kadar yaklaşık 100 milyon dolarlık da yatırım yapacağı açıklandı. Erdemoğlu Holding, Rusya’daki fabrika yatırımını büyütecek, Çin’de entegre makine halısı ve iplik tesisi açacak.


Dinarsu 30 milyon metrekare
Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, Gaziantep’teki tesislerde yıllık 25 milyon metrekare, Rusya’da ise 5 milyon metrekare makine halısı ürettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Gaziantep’te dünyada üretilen parça halının yüzde 30’unu karşılıyoruz. 5 yıl önce devraldığımız firma ile duvardan duvara halı üretiminde de Türkiye’nin lideri olduk. Dinarsu markasının üretim kapasitesini 30 milyon metrekareye çıkardık. 7 yıl önce İzmir Torbalı’daki fabrikada mobilya ve ev tekstili üretimine başladık. Uşak’taki yatırımımızla, vizon battaniye üretiminin yüzde 35’ini karşılıyoruz.”


Holding’in 2010 yılı toplam cirosunun 1 milyar 190 milyon liraya, ihracatının 130 milyon dolara ulaştığını belirten Erdemoğlu, “Grubumuzun 2011 yılı ciro hedefi 1 milyar dolar, ihracatımız 175 milyon dolar. Merinos Halı’nın 2010 cirosu 408 milyon lira oldu, 2011 hedefi 480 milyon lira ve ihracat  hedefi 115 milyon dolar” dedi.


30 milyon dolar daha
Rusya’nın Rostov kentinde iki yıl önce kurdukları ülkenin en büyük halı fabrikasına 50 milyon dolar yatırım yaptıklarını anımsatan Erdemoğlu, şunları anlattı: “Bu yıl iplik yatırımıyla entegreye dönüştürüyoruz. Rusya pazarına ürün yetiştiremiyoruz. Kapasitemizi artıracağız, bu yıl 30 milyon dolar yatırım yapacağız. Çin’de de 2012’de entegre makine halısı ve iplik tesisi açacağız.”


İstanbul’a rezidans
Gayrimenkul ve enerji sektörüne gireceklerini bildiren Erdemoğlu, konut, rezidans, alışveriş merkezi yapacaklarını kaydetti. Erdemoğlu, şunları söyledi: “Gayrimenkule ağırlık vereceğiz. İstanbul Küçükçekmece’deki arazimizde bir Merinos rezidans projemiz var. İnşaat alanı 100 bin metrekare, orada hem rezidans hem ofis yapacağız.” Erdemoğlu, “2012 başında Merinos Halı’yı halka açmayı düşündüklerini de söyledi.

Wal-Mart’a da girdi, 65 ülkeye ihracat yapıyor

ERDEMOĞLU Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Erdemoğlu, makine halısı üretimlerinin yüzde 40’ını ihrac ettiklerini, Amerika ve Avrupa pazarlarının ilk sırada, sonra Ortadoğu, Afrika, Uzakdoğu ülkelerinin geldiğini anlattı. Erdemoğlu, “65 ülkeye mal satıyoruz. Ortadoğu’da yaşanan olaylar, ana  pazarlarımız olmadığı için bizi çok büyük etkilemedi” dedi. Makine halısı satışlarının dünya geneline yayılan market zincirine girdiklerine işaret eden Erdemoğlu, şunları söyledi: “Amerika’daki distribütörümüz, Wal-Mart mağazalarına girmeyi başardı. Wal-Mart  mağazalarında bir yıldır yürüyen bir çalışmamız var. Rostov’daki fabrikamız Rusya’daki IKEA ile çalışıyor. Avrupa’daki dağıtım şirketimiz Almanya’daki büyük marketler zinciri ile çalışıyor. Tüm IKEA’lara girmek üzereyiz.”

Adıyaman Üniversitesi’ne 10 milyon dolarlık kampus

TÜRKİYE’nin büyümesinin ve gelişmesinin, üretim ve eğitimden geçtiğini vurgulayan İbrahim Erdemoğlu, Besni ilçesinde 10 milyon dolardan fazla yatırımla kampus kuracaklarını ve Adıyaman Üniversitesi’ne devredeceklerini bildirdi. Erdemoğlu, Merinos’un sosyal sorumluluk projeleri kapsamında 5 yılını dolduran 450 çalışanına konut yaptırdığını, 350 konut daha yaptıracağını vurguladı.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False