GeriEkonomi Rekabet Kurumu yasayı beklemiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rekabet Kurumu yasayı beklemiyor

Abone Olgoogle-news

Tek maddelik yasası çıkmayan Rekabet Kurumu, çalışabilmek için farklı bir yol izlemeye karar verdi. Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'da yer alan geçici maddeden yararlanarak Sanayi Bakanlığı'ndan eleman istedi.

Rekabet Kurumu, diğer kamu kuruluşlarından Kurum'a uzman alımına olanak tanıyacak tek maddelik yasa değişikliğinden umudu kesti. Kurul, TBMM'de bekleyen değişiklik tasarısının önümüzdeki yasama dönemine kalması üzerine Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bir yazı göndererek, eleman istedi.

Rekabet Kurumu, Rekabetin Korunması Hakkındaki yasanın geçici üçüncü maddesinde yer alan ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın destek sağlayabileceğine ilişkin düzenlemesinden yararlanmak istiyor. Kendi yasası çıkmadıkça, çalışmaya başlayamayacak olan Rekabet Kurulu, Bakanlık'tan alacağı elemanlarla, acil dosyaları görüşmeye başlayacak.

Rekabet Kurulu Başkanı Aydın Ayaydın Hürriyet'e, Bakanlığa iki yazı göndererek, burada çalışan altı elemanı istediklerini belirterek, eleman transferi konusunda Bakan Yalım Erez'in de sıcak baktığını kaydetti.

Geçen ay uzman yardımcısı sınavı açtıklarını ve mülakatın Eylül ayında yapılacağını söyleyen Ayaydın, bu sınavlarda alacakları elemanlarla da çalışmaya başlayacaklarını söyledi. Ayaydın, şöyle konuştu:

EKİM'DE BAŞLIYOR

‘‘Aslında şartları zorluyoruz ama buna mecburuz. Çalışmak için, yeni yasama dönemini beklersek işimiz çok uzayacak. O nedenle, yasamızın bize verdiği hakkı biraz geniş yorumlayarak, böyle bir talepte bulunduk. İstediğimiz altı personeli alırsak, yeni uzman yardımcılarıyla birlikte, acil dosyaları incelemeye başlayarak zaman kazanabiliriz.''

Ayaydın, Ekim ayından itibaren çalışmaya başlarlarsa, önceliği, ‘‘birleşme ve devralmalar''a vereceklerini söyledi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle