GeriEkonomi Rekabet Kurulu'ndan tekelleşme tebliği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rekabet Kurulu'ndan tekelleşme tebliği

Abone Olgoogle-news

Toplam pazar payları piyasanın yüzde 25'ini aşan veya bu oranı aşmasa bile toplam ciroları 10 trilyon lirayı aşan teşebbüsler, birleşme ve devralmalarda Rekabet Kurulu'ndan izin alacaklar. Rekabet Kurulu'ndan izin alınması gereken birleşme ve devralmalar hakkında tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

Hukuki geçerlilik kazanabilmesi için Rekabet Kurulu'ndan izin alınması gereken birleşme ve devralmalar ve bunların Rekabet Kurulu'na bildirilmesi usul ve esaslarını belirleyen tebliğe göre, bağımsız iki veya daha fazla teşebbüsün birleşmesi sırasında Kurul'dan izin alınacak.

Herhangi bir teşebbüsün ya da kişinin diğer bir teşebbüsün malvarlığını veya ortaklık paylarının tümünü veya bir kısmını ya da kendisine yönetimde hak sahibi olma yetkisi veren araçları devralması ya da kontrol etmesi ile taraflar arasındaki veya taraflarla ortak girişim arasındaki rekabeti sınırlayıcı amacı veya etkisi olmayan ortak girişimciler (joint-venture) de Rekabet Kurulu'nun iznine tabi olacaklar.

Tebliğ, birleşme ve devralmalarda, birleşme ve devralmayı gerçekleştirecek teşebbüslerin, ülkenin tamamında veya bir bölümünde ilgili ürün piyasasında, toplam pazar paylarının, piyasanın yüzde 25'ini aşması halinde veya bu oranı aşmasa bile toplam cirolarının 10 Trilyon lirayı aşması halinde Rekabet Kurulu'ndan izin almalarını zorunlu kılıyor. Pazar payının veya cironun hesaplanmasında teşebbüslerin ilgili ürün pazarındaki pazar paylarının toplamı veya cirolarının toplamı esas alınacak.

Tebliğe göre, hakim durum yaratmayan veya bir hakim durumu güçlendirmeyen ve bunun sonucu olarak ülkede veya bir bölümünde etkin rekabeti önemli ölçüde engellemeyen birleşme veya devralmalara izin verilecek. Kurul, bildirilen birleşme veya devralmaya, gerekli gördüğü diğer tedbirlerin alınması ve bazı yükümlülüklere uyulması koşuluyla izin verebilecek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle