Ramazan ayında alışveriş tutarı 34 milyar lira oldu

Ramazan ayında alışveriş tutarı 34 milyar lira oldu

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre bu yıl Ramazan ayında kartlarla yapılan alışveriş 34 milyar liraya ulaşırken, bu tutar Ramazan Bayramı'nda 2,5 milyar lira düzeyinde oldu. Bayram kıyafetleri, şeker ve tatil harcamaları nedeniyle kartlar en çok Arife Günü'nde kullanıldı.

Haberin Devamı

BKM, Ramazan Ayı ve Ramazan Bayramı'nda gerçekleştirilen kartlı ödemelere ilişkin verileri açıkladı. Verilere göre 20 Temmuz – 18 Ağustos tarihleri arasındaki Ramazan ayı boyunca toplam 215 milyon işlem adedi ile 34 milyar lira tutarında alışveriş yapılırken, 2011 yılının aynı döneminde bu rakam, 186 milyon işlem adedi ile 28 milyar lira tutarında gerçekleşti.

18 – 21 Ağustos tarihlerini kapsayan 3 günlük Ramazan Bayramı'nda ise 2,5 milyar lira tutarında, 23,5 milyon adet alışveriş yapıldı. Önceki Ramazan Bayramı'nda ise bu rakam 19 milyon işlem adediyle 2,2 milyar lira tutarındaydı. Bu yıl kredi kartları, 10 milyon işlem adediyle en çok Arife Günü'nde kullanıldı.

Ramazan ayında daha çok market ve gıda alışverişi yapıldı

BKM verilerine göre, 20 Temmuz – 18 Ağustos tarihleri arasındaki Ramazan ayında, marketlerde toplam 64 milyon adet işlem gerçekleşirken, çeşitli gıda alışverişleri de, 17 milyon adede yükseldi. 18 – 21 Ağustos tarihleri arasındaki Ramazan Bayramı boyunca bayramlık kıyafet ve şeker, çikolata gibi ikramlık alışverişlerin etkisiyle giyim ve market harcamalarında artış kaydedildi. Ramazan Bayramı'nda 3,5 milyon adet ile 425 milyon lira tutarında giyim alışverişi yapıldı ve 7 milyon işlem adediyle 470 milyon lira tutarında market alışverişi gerçekleşti.

Ramazan ayında kuyum harcamalarını ertelendi, bayramda tatile çıkıldı

20 Temmuz – 18 Ağustos tarihleri arasındaki Ramazan ayında alışveriş alışkanlıklarında bazı değişiklikler gözlendi. Ay boyunca, kuyumculuk sektöründe 1,2 milyon adet işlem yapıldı. Bu alanda, önceki ay 1,6 milyon adet olan toplam işlem adedinin yüzde 28 oranında azaldığı dikkati çekti. Ramazan ayı boyunca, benzin ve akaryakıt alışverişlerinde önceki aya göre yüzde 10 oranında azalma yaşandı. Aynı dönemde, konaklama ve seyahat acentelerinde yapılan işlem adetlerinde düşüş yaşandı.

18 – 21 Ağustos tarihlerindeki Ramazan Bayramı boyunca seyahat acentelerinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 oranında artış ile 437 bin adet işlem yapılırken konaklamada ise geçen Ramazan Bayramı'na göre yüzde 13 artış ile 197 bin adet işlem gerçekleşti.

Bayramda restoranlar canlandı

BKM'nin açıkladığı verilere göre, Ramazan ayı süresince, restoranlarda toplam 13 milyon adet kartlı ödeme yapılırken, temmuz ayında bu rakam 16 milyon adet oldu. Ramazan ayının sona ermesinin ardından restoranlar canlandı. Ramazan Bayramı boyunca restoranlarda 1,8 milyon işlem adedi ile 100 milyon lira tutarında hizmet alındı.

İnternetten yapılan kartlı ödemeler Ramazan ayında da hız kesmedi

BKM'nin açıkladığı verilere göre, gelişimini hızla sürdüren internetten yapılan kartlı ödemelerin, Ramazan ayında değişen alışveriş alışkanlıklarından etkilenmediği gözlemlendi. Ay boyunca sanal ortamda yapılan alışverişler, adet olarak önceki aya göre yüzde 5 oranında artış gösterdi. Sanal alışveriş hacmi ise yüzde 13 oranında genişledi. Ramazan ayında gerçekleşen sanal ödemeler incelendiğinde, toplam işlem tutarının 4 milyar lira olduğu belirlendi. Geçen yılın aynı döneminde bu tutar toplam 3,5 milyar lira idi.

Haberle ilgili daha fazlası: