Premier Lig, 156 milyon dolarlık forma giydi, Bundesliga’yı geçti

Premier Lig, 156 milyon dolarlık forma giydi, Bundesliga’yı geçti

İngiltere Premier Lig kulüplerinin 2010-2011 sezonunda 100 milyon (156 milyon dolar) sterlin değerinde forma sponsorluğu anlaşmasına imza attığı belirlendi.

Haberin Devamı

Geçen yıl sponsorlukdan 72 milyon sterlin (112 milyon dolar) elde eden 20 İngiliz takımının, geçen yıl Almanya birinci ligi Bundesliga’nın elinde bulunan bu rekoru ele geçirdiği bildirildi. Sponsorluktaki büyümenin, kulüplerin yaptığı bireysel anlaşmalardaki artıştan kaynakladığı belirtilirken, bu yıl 12 Premier Lig ekibinin yeni sponsorluk anlaşmalarına vardığı ifade edildi.
Liverpool sponsor değiştirdi
Geçen yıl Premier Lig’i büyük hayal kırıklığıyla 6’ncı sırada bitiren Liverpool, 1992’den beri ana sponsoru olan Carlsberg’den ayrılıp Standard Chartered şirketi ile 20 milyon sterlinlik (31 milyon dolar) anlaşma imzaladı. İngiltere liginin diğer bir temsilcisi Manchester United’la birlikte, sponsorluktan en çok kazanan Liverpool’u 14 milyon sterlinle (21 milyon dolar) Chelsea takip etti. Öte yandan Tottenham’ın anlaşmalardan 10 milyon sterlin (15 milyon dolar) ve Manchester City’nin de 7.5 milyon sterlin (11 milyon dolar) kazandığı ifade edildi.
Gelir uçurumu büyüyor
Sponsorlukdan en az gelir elde eden takım ise geçtiğmiz yıl Premier Lig’e çıkan Wolverhampton oldu. İlk senesinde ligi 15’inci sırada bitiren takım, anlaşmalardan 400 bin sterlin (620 bin dolar) kazandı. Diğer taraftan, İngiltere’de sponsorluk anlaşmalarının, kulüp gelirlerini yüzde 2 ila 10 arasında değişen oranlarda temsil ettiği vurgulanırken, araştırmalar takımlar arasındaki gelir uçurumunun gittikçe açıldığını ortaya koydu. Hazırlanan bir rapora göre, büyük kulüplerin küçük kulüplerden çok daha fazla gelire ulaştığı belirtildi.

İngiliz liginin değeri 3.2 milyar Euro oldu

Haberin Devamı

İNGİLİZ Premier Ligi’nin değeri de 3 milyar 248 milyon Euro oldu. Avrupa futbolunun en değerli oyuncularına sahip 10 liginin toplam değeri ise 15 milyar Euro’ya yaklaştı. Bu sıralamada lider İngiliz Premier Ligi’ni İspanyollar takip etti. La Liga’nın toplam futbolcu değeri 2.4 milyar Euro’luk olarak gerçekleşti. İtalyan Seri A ise 2.3 milyar Euro’luk değeriyle dünyanın en değerli 3’üncü ligi oldu. 743 milyon Euro’luk değeriyle Spor Toto Süper Lig, listede 7’nci sırada yer aldı.

Haberle ilgili daha fazlası: