GeriEkonomi Polonyalı, Türk tasarımı traktörü sevdi 350 milyon Euro’luk yeni sipariş verdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Polonyalı, Türk tasarımı traktörü sevdi 350 milyon Euro’luk yeni sipariş verdi

Polonyalı, Türk tasarımı traktörü sevdi 350 milyon Euro’luk yeni sipariş verdi
refid:20570794 ilişkili resim dosyası

HATTAT Holding, Polonya’da tasarım ödülü kazanan HEMA Traktör’e gelen yoğun talep üzerine bin traktörlük siparişi 5 bin traktöre çıkarmak için anlaşma imzaladı.

 

HEMA Traktör, yüzde 80’ini Türk mühendislerin tasarladığı traktörlerin satışından 350 milyon Euro kazanacak. “Traktörde babayiğiti bulduk sıra otomotivde” diyen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bir süredir konuşulan THY ile Polonya milli havayolu şirketi LOT arasındaki görüşmeler hakkında da “Temaslar sürüyor, THY, LOT’un yüzde 50’sini alacak” dedi.

5 bin adetlik ihracat

Son dönemlerdeki çalışmaları değerlendiren Çağlayan, şöyle konuştu: “Hattat Holding HEMA markalı traktörlerden Polonya’ya daha önce bin adet ihraç etti. Yapılan anlaşmayla da 5 bin traktörün daha ihracı konusunda anlaşma sağlandı. Çok kısa sürede büyük gelişmeler kaydedildi. Başbakan’ın yerli otomobil talebinin ve bununla ilgili babayiğit aramasının altında yatan gerçek budur. İşte size babayiğitler, bizim aradığımız bu. Yoksa öbür türlü otomobilin veya traktörün adının ‘Ali, Veli, Ahmet, Mehmet’ olması önemli değil. Oraya takılmayalım.”  Otomotiv sektöründe Türkiye’nin yerlilik oranını daha çok artırmak gerektiğini anlatan Çağlayan şunları söyledi:

İthalat 6 milyar dolar

 “Bunun yolu da Türk mühendisinin, Türk yatırımcısının, emekçisinin, tasarımcısının ortaklaşa yaptığı yatırımla olacak. HEMA bunu gerçekleştirdi. Şimdi biz traktör alanında elde edilen bu başarıyı otomobil alanında da tesis edelim istiyoruz. Yoksa Türkiye her yıl 6 milyar dolar motor ithalatı yaparak, otomobil sektörünü istediğimiz noktaya getiremeyiz.”

THY, yüzde 50’sini alacak

THY ile Polonya Hava Yolları LOT arasında görüşmelerin devam ettiğini belirten Çağlayan, “THY’nin LOT’un yüzde 50’sini satın alması şeklinde bir operasyon olacak ama teknik çalışmalar devam ediyor. Umarım bu süreç uzamaz” dedi. THY’nin Avrupa’nın dördüncü büyük hava yolu şirketi olduğunu, yıl sonu itibarıyla da 200’e yakın uçağa sahip olacağını belirten Çağlayan, bundan övünç duyduklarını ifade etti.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False