ABD enflasyon verileri açıklandı

Güncelleme Tarihi:

ABD enflasyon verileri açıklandı
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 11, 2021 10:08

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), temmuzda aylık yüzde 0,5 ile beklentiler dahilinde artarken, yıllık yüzde 5,4 artışla beklentilerin biraz üzerinde gerçekleşti. Ülkede TÜFE, temmuzda yıllık bazda yüzde 5,4 artarak 13 yılın en yüksek seviyesinde seyretmeye devam etti.

Haberin Devamı

ABD Çalışma Bakanlığı, temmuz ayına ilişkin TÜFE verisini açıkladı. Buna göre, Amerikalı tüketicilerin yaşam maliyeti, temmuzda bir önceki aya kıyasla yüzde 0,5 arttı. Piyasa beklentileriyle paralel bir seyir izleyen TÜFE verisi, haziranda aylık bazda yüzde 0,9 artmıştı.

YILLIK ENFLASYON 13 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE KALMAYA DEVAM ETTİ
Ülkede TÜFE, temmuzda yıllık bazda yüzde 5,4 artarak beklentilerin biraz üzerinde gerçekleşti. Haziran ayındaki seyrini koruyarak 2008'den bu yana kaydedilen en yüksek seviyede kalmaya devam eden yıllık enflasyonun, yüzde 5,3 olması bekleniyordu.

Temmuzda en yüksek aylık fiyat artışı yüzde 10,5 ile ikinci el araçlarda kaydedilmeye devam etti. Gıda fiyatlarına ilişkin endeks aylık yüzde 0,8 artarken, enerji endeksi yüzde 1,5 arttı. Barınma, gıda, enerji ve yeni araç endekslerinin tümü temmuz ayında artış gösterdi. Bu dönemde enerji endeksi yüzde 1,6 artarken, gıda endeksi yüzde 0,7 yükseldi.

ÇEKİRDEK ENFLASYON BEKLENENDEN AZ ARTTI
Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE ise temmuzda aylık yüzde 0,3 arttı. Çekirdek TÜFE'ye ilişkin piyasa beklentisi aylık yüzde 0,4 artması yönündeydi. Çekirdek enflasyon, yıllık bazda ise yüzde 4,3 artarak beklentiler ile paralel bir seyir izledi. Çekirdek TÜFE haziranda, aylık yüzde 0,9 ve yıllık yüzde 4,5 artmıştı.

Haberin Devamı

Analistler, tüketici fiyat artışlarının temmuzda yavaşladığını ancak ekonomi toparlanırken devam eden tedarik zinciri aksamaları ve seyahatle ilgili hizmetlere yönelik güçlü talebin etkisiyle enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini belirtti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!