GeriEkonomi Philips ve Tekfen’in ‘florasanı’ söndü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Philips ve Tekfen’in ‘florasanı’ söndü

Hollandalı Philips ve Tekfen’in ortaklığında kurulan Bastaş adlı florasan fabrikası, depremde cam üretim fırınının zarar görmesi sonucu kapandı.

FLORASAN lamba üretmek amacıyla 29 yıl önce Philips ve Tekfen ortaklığıyla İzmit'te kurulan Bastaş, depremden etkilenerek kapandı. Haftalık Ekonomist Dergisi'nin son sayısında yer alan ‘‘Philips ve Tekfen'in florasan ışığı söndü’’ başlıklı habere göre, 17 Ağustos'ta yaşanan 7.4 ve 13 Eylül'deki 5.8 büyüklüğündeki depremlerde, cam üretim fırını büyük zarar gören Philips ve Tekfen ortaklığı ile kurulan Bastaş'ın 1 Kasım itibariyle 29 yıllık üretimine son verdi.

Ağırlıklı olarak florasan lamba üretiminin yapıldığı Bastaş'ın bu kararı almasında, deprem sonrası cam üretiminin gerçekleştirildiği fırınlarda meydana gelen hasarın can güvenliğini tehlikeye düşürecek düzeyde olmasının etkili olduğu bildirildi. Bastaş'ın üretimine son vermesiyle birlikte işveren, fabrikada çalışan 225 işçiye 2 milyon dolar tazminat ödeyerek, işçilerin akitleri fesh edildi. Bastaş'ın kapanmasıyla birlikte fabrika binası ve iş makinaların ne olacağı Tekfen ve Philips yetkililerince açıklanmadı.

SEKTÖRÜNÜN DEVİYDİ

Türkiye'nin en büyük yerli florasan üreticisi olan Bastaş, 1970'de üretime başladı. Hollandalı Philips ve Tekfen Grubu'nun yarı yarıya ortak olduğu fabrikada yalnızca Philips ve Tekfen marka florasan lamba üretiliyordu.

Yılda 13 milyon florasan üretim kapasitesine sahip olan Bastaş,yüzde 60 pazar payı ile lider konumundaydı. Yalnızca iç pazara çalışan Bastaş, geçen yıl 8.5 milyon dolar ciro yapmıştı. Bastaş'ın kapanmasıyla Türkiye'de yerli florasan üretimini sadece General Electric yapıyor.

ARTÇI DEPREM BİTİRDİ

Tekfen Endüstri ve Ticaret Genel Müdürü Mehmet Killi, 17 Ağustos'ta yaşanan büyük depremde cam üretimini gerçekleştirdikleri fırınların büyük zarar gördüğünü, buna karşılık kendilerine asıl darbeyi 13 Eylül'de yaşanan 5.8 büyüklüğündeki artçı depremin vurduğunu söyledi. Bastaş'ın diğer ortağı Philips'in Hollanda'dan gelen uzmanlarınca üretimin tehlikeli olacağına ilişkin rapor verildiğini söyleyen Killi, ‘‘Ana depremde cam fırınlarımız yerinden oynamıştı. Deprem sonrasında gerekli tamiratları yaparak, bu fırınları tekrar yerine oturttuk. Ne var ki 5.8'lik artçı depremde fırınlar tekrar yerinden oynadı ve çalışanlar açısından büyük tehlike oluştu. Biz de ortağımız Philips yetkililerinin verdiği rapor doğrultusunda tesisin can güvenliği açısından kapatılmasına karar verdik’’ dedi.Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False