Petrolün fiyatı düştükçe Rus turist azalıyor, Almanlar kurtarıcı olur

Güncelleme Tarihi:

Petrolün fiyatı düştükçe Rus turist azalıyor, Almanlar kurtarıcı olur
Oluşturulma Tarihi: Haziran 26, 2012 22:13

TURİZM sektöründe ilk veriler geçen yılki kadar iyi görünmüyor. Aktay Turizm Yatırım ve İşletmeleri CEO’su Vadi Karatopraklı, turizmde bu yıl tüm rakamlarda düşüş yaşandığını belirterek, “Özellikle Rusya ile ilgili tehlike var. Petrol fiyatları düştükçe Rus turist sayısı düşüyor. Türkiye’nin kutarıcısı Almanlar olur” dedi.

Haberin Devamı

TURİZMDE işler geçen yılki kadar iyi gitmiyor. Türkiye’ye gelen turist sayısı yılın ilk beş ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.38 azaldı. Antalya’daki Ela Quality Oteli’nin sahibi Aktay Turizm Yatırım ve İşletmeleri’nin CEO’su Vadi Karatopraklı da, Türkiye turizminde bu yıl işlerin çok iyi gitmediğini doğruluyor. Karatopraklı, sektörde sıkıntılı bir döneme girildiğini belirterek, “Herkes ellerini Rus turiste açmış bekliyor ama kimse Rusya’daki krizin farkında değil. Rus ekonomisinin en büyük ekonomik gücünü petrol ve doğalgaz oluşturuyor. Petrol fiyatları da giderek düşüyor. Öngörülen 90 doların bile altına düşeceği. Bu yıl Rus turist sayısında yüzde 15’lik azalma var. Bu azalma, önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Türkiye’de hangi otel daha çok Rus turistle çalışıyorsa en büyük zararı onlar görecek. Petrol fiyatları düştükçe, sadece Rusya’dan turist beklentisine girenler daha büyük hüsrana uğrayacak. Uçak kapasitelerini de iyice daralttılar. Antalya’da otel doluluk oranları şu anda yüzde 80. Yaz sonuna kadar bunun çok da üzerine çıkmaz.”

Haberin Devamı

Almanlar kurtarır 

Karatopraklı, Türkiye’nin en sadık turist grubunun Almanlar olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Ela Otel olarak en çok önem verdiğimiz pazar Almanya. Almanya, milyoner kişi sayısının en fazla olduğunu ikinci ülke durumunda. Almanlar Türkiye’de tatil yapmaktan büyük keyif duyuyor. Ama buraya çekmemiz gerekenler Almanya’da yaşayan 5.5 milyon üst gelir seviyesindeki tüketiciler olmalı. Eğer onları buraya çekebilirsek Türk turizmi, Ruslardan alacağı darbeye karşı korunmuş olur. Biz de son iki yıldır dünyanın en büyük tur operatörü TUI ile yaptığımız anlaşma dahilinde Provida Resort konseptini uyguluyoruz. Bu da üst düzey hizmeti temsil ediyor. Burada standartları TUI belirliyor ancak bize müşteri garantisi veriyor. 2 yıl önce yıl boyunca 4 bin Alman ağırlarken, geçen yıl rakamı 8 bine çıkarmıştık. Bu yıl 15 bin Alman turist bekliyoruz.”

İstanbul’a 100 milyon dolar 

İstanbul’a yapacakları oteller için son aşamaya geldiklerini belirten Karatopraklı, şunları söyledi: “İstanbul’da yer bulmak çok zor oldu. Şehir oteli konusundaki iştahımıza rağmen süreç bu yüzden yavaşladı. Arazi olan bölgelerde de fiyatlar çok uçuk. Biz, İstanbul’a otel yapmayı şiddetle arzuluyoruz. Bu konuda da çok agresif girişimlerde bulunuyoruz. Daha önce bir otel düşünürken fikrimizi 2 otel yapmak yönünde değiştirdik. İkisi de Avrupa Yakası’nda olacak. Her biri minimum 200 oda olarak planlandı. 2 otelin yatırımı toplam 100 milyon doları geçecektir. Bu yıl, İstanbul’a gelen turist sayısı geçen yıla göre yüzde 20 arttı. Büyük bir potansiyel taşıdığını yıllardır görüyoruz ve oteli yapamadığımız her gün geç kalmışız gibi hissediyoruz. İstanbul’da yapılan Shopping Fest giderek gelişiyor. Biz de otellerden birisini alışverişe dönük dönük mağazacılık ağırlıklı tasarlayacağız” diye konuştu.

Haberin Devamı

Arap baharı kışa döndü büyük fırsat kaçırdık  

TÜRKİYE’de turizmin gelişmesi için çeşitlenmesi gerektiğini vurgulayan Aktay Turizm Yatırım ve İşletmeleri CEO’su Vadi Karatopraklı, “Bununla ilgili çok fazla hata yapıyoruz. Fırsatları seri halde değerlendiremiyoruz. Arap Baharı’nın en yoğun olduğu dönemlerde Antalya’yı İran’lılar dolduruyordu. Ancak bu yıl İranlı turist sayısında yüzde 80 düşüş var. Arap Baharı bizim için Antalya’da kışa döndü. Ayrıca artık otellerimizin konsept yaratması gerekiyor. Eskisi gibi 5 tane balona turist oturtup, iki farklı animasyonla insanları buraya çekemeyiz. Turistler bunlardan keyif almıyor. Belek bölgesinde de bununla ilgili sorunlar yaşıyoruz. Biz buraya Barcelona diyoruz, Messi diyoruz ama otelci arkadaşların da buna uygun davranması gerek. Biz burda bir konsept yaratıp kaliteli turist ağırlamaya çalışırken, birileri kapısına bir brandaya ‘170 TL’ye herşey dahil tatil’ yazıp asıyor. Bu Türk turizmine ihanet” dedi.

Haberin Devamı


Arsa toplamada sona gelindi

TÜRKİYE’nin bir çok bölgesinde arazi aradıklarını hatırlatan Vadi Karatopraklı, satın almalar da yapıldığını söyledi. Karatopraklı, “Seferihisar, Çeşme ve Didim’de birer arazi aldık. Kuşadası ve Demre’de daha önce aldığımız araziler üzerinde konsept çalışmalarına başladık. Kemer bölgesinde yer arıyoruz. Side ve Manavgat da bizim ilgimizi çekiyor.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!