Petrol önce düştü sonra yükseldi

Petrol önce düştü sonra yükseldi

El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesinden sonra Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı yüzde 3'den fazla değer kaybetti.

Haberin Devamı

Uluslararası piyasalarda Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı Haziran teslimi gün içindeki işlemlerde 4.22 dolar değer kaybederek 121.67 dolara kadar geriledi. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı daha sonra toparlanarak 124.40 dolardan işlem görmeye başladı. Londra Brent tipi ham  petrolün varil fiyatı geçen ay 127 doların üzerine çıkarak 32 ayın en yüksek seviyesini görmüştü.

ABD ham petrolünün varil fiyatı haziran ayı teslimi de 1.25 dolar düşerek 112.68 dolara indi.

Bin Ladin'in öldürülmesinin radikal İslamcıların saldırı riskini azaltabileceği ve Ortadoğu'da gerginliği düşürebileceği beklentilerini artırması petrol fiyatlarının gerilemesinde etkili oldu.

Piyasa uzmanları ise petrol fiyatlarına bağlı risk priminin büyük bölümünün Libya'da devam eden savaş, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki halk  ayaklanmaları ve artan küresel petrol talebine bağlı olduğunu söylüyor.

Merkezi Frankfurt'taki Commerzbank'dan emtia piyasaları uzmanı Carsten  Fritsch, “Fiyatlardaki düşüş kısa vadeli. Bin Ladin'in öldürülmesiyle risk  priminin düşeceğini konuşmak için erken. Libya'daki savaş ve Ortadoğu'da devam  eden ayaklanmalar yüzünden risk primi yüksek ve bunu değişmesi mümkün değil” dedi.

Haberin Devamı

Bu arada altın ve gümüş fiyatları da değer kaybetti.

Altının onsu 1.577,57 dolarla yeni bir rekor kırdıktan sonra 1.540  dolara kadar geriledi. Altının onsu daha sonra toparlanarak yeniden 1.560  doların üzerine çıktı.

Gümüşün onsu da yüzde 10 kadar değer kaybetti. Gümüşün onsu  42,20 dolara kadar geriledikten sonra 45 dolardan işlem görmeye başladı.

Bin Ladin'in öldürülmesi mısır ve buğday fiyatlarını da düşürdü.

Tarımsal ürünlerde vadeli sözleşme alım ve satımlarında dünyanın bir numaralı ticaret borsası Chicago Ticaret Borsası'nda (CBOT) mısırın kile fiyatı yüzde 1.03 düşerek 7.46 dolar ve buğdayın kile fiyatı da yüzde 1.01 gerileyerek 7.61 dolar oldu.

Haberle ilgili daha fazlası: