GeriEkonomi Perde arkası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Perde arkası

Üç numara tutuklandı

Türkiye'deki insan haklarını anlatmak amacıyla Washington'a gelen İnsan Hakların'dan Sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk, ABD Adalet Bakanı Janet Reno ile görüşmesinde tam bir sürprizle karşılaştı. Yanında, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Baki İlkin ve öteki heyet üyeleri ile birlikte görüşmeye giren Türk, Türkiye ile ABD arasındaki, ‘‘Suçluların iadesi ve adli yardımlaşma’’ antlaşmasının işleyişi ile ilgili bazı görüşler belirttikten sonra, Janet Reno'ya üzerinde dört kişinin adı yazılı bir liste uzatarak, ‘‘Adalet Bakanlığımız bu kişilerin iadesini istemişti. Ne oldu?’’ diye sordu.

Listedeki isimler sırasıyla şöyleydi:

1- Metin Cihaner (Sahte evrakla emlak satmak)

2- Halil Bezmen (Antika eser kaçırmak)

3- Engin Civan (Rüşvet almak ve mahkum olduğu para cezasını ödememek)

4- Alaattin Çakıcı

Janet Reno‘nun, toplantıya katılan yardımcıları da, bakanlarına bir liste uzattılar ve Reno başladı sıralamaya:

‘‘Üç numara, bu sabah (perşembe) tutuklandı. Bir numara ile ilgili hazırladığınız dosya delil yetersizliğinden iade edildi. İki numara ile ilgili hazırladığınız dosyaadaki suçlamaların ABD hukukunda karşılığı bulunamadı. Dört numara ile ilgili FBI soruşturması sonunda bu kişinin ABD'de değil, Avrupa'da olduğu anlaşıldı.’’

TÜRK’ÜN İTİRAZI

Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk ‘‘iki numara’’ konusunda hemen itirazını bildirdi ve, ‘‘Antika eser kaçırmak dünyanın her yerinde suçtur. Nasıl Amerikan hukukunda olmaz?’’ diye sordu. Aldığı cevap çok kısa ve net oldu:

‘‘Adalet Bakanlığı'nızın dosyasındaki deliller ve belgeler yeterli değil.’’

Hikmet Sami Türk, Janet Reno ve Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'la görüştükten sonra, Washington'daki Türkiye Büyükelçiliği'nde, Türk gazetecilere düzenlediği basın toplantısında, kısa bir girişten sonra bombayı patlattı ve ‘‘Adalet Bakanı Janet Reno, Türkiye'nin yaptığı iade başvurusunun incelendiğini ve Engin Civan'ın tutuklandığını bize açıkladı’’ dedi.

ASLITÜRK VE EDES

Gazeteciler, bakanın patlattığı bombaya karşılık hemen sorularını patlattılar:

‘‘Neden listede Gülay Aslıtürk ve Selim Edes yok?’’

İşte bakanın cevabı:

‘‘Görüşmemiz sırasında önümüzdeki haftalar içerisinde de, bazı yeni taleplerimizin iletileceğini söyledim. Tam adı, ‘Türkiye Cumhuriyeti ile ABD Birleşik Devletleri Arasında Suçluların Geri Verilmesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardım Antlaşması' olan bu anlaşmaya göre, istekte bulunan ülkenin gerekli belgeleri sunması gerekiyor. İade talebinin tamamı ile hukuk ilkelerine uygun olarak yapılması ve yürütülmesi gerekiyor. Şişli Belediye Başkanı olayı yeni bir olay. Onunla ilgili başvuru da yapılacaktır.’’


Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False