GeriEkonomi Part-time çalışma yaygınlaşıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Part-time çalışma yaygınlaşıyor

Part-time çalışma yaygınlaşıyor
Abone Olgoogle-news

Türkiye İş Kurumu’nun araştırmasına göre hükümetin 2020’de kolaylaştıracağını açıkladığı part-time (yarızamanlı) çalışmada, oran yüzde 8’e ulaştı. 2-9 istihdamlı işyerleri içinde part-time çalışma yapma oranı en yüksek sektör eğitim sektörü. En düşük part-time çalışma yapılan sektör de madencilik ve taşocakçılığı.

PART-TIME (yarızamanlı) çalışma oranı sessiz sedasız yüzde 8’i aştı. İstanbul’da işletmelerin yüzde 20’si part-time çalışmaya geçti. Hükümet, geçtiğimiz günlerde, 2020 yılında part time çalışmayla ilgili kolaylaştırıcı düzenleme yapmayı planladığını açıklamıştı. Türkiye İş Kurumu’nun 2019 İşgücü Araştırma Raporu’nda, part-time çalışmaya da ayrı bir bölüm ayrıldı. Sektörler bazında part time çalışmanın durumuna da bakılan araştırmada, 2-9 istihdamlı işyerlerinin yüzde 6.9’unun bir başka deyişle 83 bin 606 işyerinin, 10-19 istihdamlı işyerlerinin yüzde 13.4’ünün (14 bin 478 işyeri), artı 20 istihdamlı işyerlerinin yüzde 17.6’sının (17 bin 064 işyeri) part-time çalışma yaptırdığı görüldü. 2018 yılında yüzde 7 olan part-time çalışma oranının 1.2 puan artarak yüzde 8.2’ye ulaştığı belirtilen raporda şu tespitlere yer verildi.

İSTANBUL’DA YÜZDE 20

2-9 istihdamlı işyerleri içinde part-time çalışma yapma oranı en yüksek sektör ‘eğitim’ sektörü. En düşük part-time çalışma yapılan sektör de madencilik ve taş ocakçılığı. Eğitim sektöründeki yaklaşık her 4 işyerinden 1 tanesinin part-time çalışanı bulunuyor. Part time çalışma yapan işyerlerine dair en dikkat çeken bilgilerden biri de insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri sektöründe 20 ve daha fazla istihdamlı işyerlerinin yaklaşık yarısının part-time çalışanının bulunması. Söz konusu sektörde part time çalışma yapan işyeri oranı yüzde 45.9. Araştırmanın iller bazlı sonuçlarına göre ise, İstanbul’da part-time çalışma oranı yüzde 20’ye ulaştı. İstanbul’da insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri sektöründe yer alan işletmelerin yarısından fazlası, yüzde 55.6’sı, part-time çalışan bulunduruyor. Bunu kültür-sanat eğlence-dinlence ve spor sektörü takip ediyor. Bu sektördeki işletmelerin yüzde 45.9’unda part-time çalışan bulunuyor. Üçüncü sırada ise yüzde 40.3 ile eğitim sektörü yer alıyor.

İKİNCİ SIRADA ANKARA

Ankara’da part-time çalışması olan işletmelerin oranı ise yüzde 19.8 ölçüldü. Buna göre, uluslararası örgütler ve temsilciliklerinin yüzde 50’sinde part-time çalışan bulunuyor. Ankara’da part-time çalışma açısından ikinci sırada insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri sektörü var. Buradaki işletmelerin yüzde 49.6’sında part-time çalışan bulunuyor. Üçüncü sırada ise yüzde 47.6 ile kültür-sanat-eğlence-dinlence ve spor yer alıyor.

2020’DE KOLAYLAŞACAK

CUMHURBAŞKANI Yardımcısı Fuat Oktay da önümüzdeki dönemde part-time çalışmayla ilgili yeni düzenleme yapılacağını açıklamıştı. Oktay, TBMM Genel Kurulu’nda 2020 yılı bütçesini anlatırken, işgücü piyasası deneme ve denkleştirme süresi ve kısmi süreli çalışma konularının taraflar arasında mutabakatla esnekleştirilmesinin planlandığını söylemişti.

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle