Parası olan önce ev almak istiyor

Parası olan önce ev almak istiyor

Mastercard’ın Türk Halkı’nın eline geçen fazla parayı nasıl değerlendireceğinin yanıtını arayan MasterIndex araştırmasına katılımcıların yüzde 18’i ev yada daire almak, yüzde 15’i borç ödemek ve yüzde 11’i otomobil almak istediği cevabını verdi.

Katılımcıların geri kalanı ise eğitim, gezi, eğlence, tatil, tasarruf, altın, sağlık alışveriş, iş geliştirme ve yeni iş kurma cevaplarını verdi. Sonuçlarda kadın, erkek ayırımına göre incelendiğinde kadınların bu parayı ev veya daire almaya, tasarrufa ve sağlık için harcamaya erkeklere oranla daha eğilimli oldukları gözlemlendi.
Erkekler fark attı
Erkekler ise gezi, eğlence, tatil, yeni iş kurma ve işini geliştirme tercihlerinde kadınlara fark attı. Yüksek gelir grubundakilerin ev, daire, gezi, eğlence, tatil ve tasarruf seçeneklerini eşit derecede tercih ettikleri görülürken, bu grubun bir sonraki tercihi ise elindeki fazladan parayı eğitim için harcamak olduğu ortaya çıktı. Tüm sosyo-ekonomik gruplar, öncelikli olarak ev almayı düşünürken, orta gelir grubu öncelikle borçlarını ödemeyi tercih ediyor. Alt orta ve düşük gelir grupları yeni iş kurmada diğerlerine oranla daha hevesli. Aynı grup gezi, eğlence, tatil seçeneğini en az tercih eden kesim oldu.
Tasarrufta yastık altı öne çıktı
MasterIndex araştırmasının tasarruf etme alışkanlıkları ve yatırım eğilimlerini inceleyen bölümü ise son yılın gözdesi ‘altın’ın yerini ‘yastık altı’na bıraktığını gösterdi. Tasarruf edenlerin büyük bölümü, tasarruflarını “TL olarak bankaya yatırmadan elimde tutuyorum” seçeneğini tercih etti. Yastıkaltı ve altın seçeneklerini sırasıyla, Türk Lirası olarak banka faizinde değerlendirmek, döviz alıp elde tutmak, taşınmaz mülk almak, döviz alıp bankaya yatırmak, yatırım fonları ve hisse senedi yatırımları izliyor.
Haberle ilgili daha fazlası: