GeriEkonomi Para Kurulu dokunmadı, faizi oynatma yeni başkana kaldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Para Kurulu dokunmadı, faizi oynatma yeni başkana kaldı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), ocak ayında olduğu gibi bu ay da faiz indirimine gitmedi ve gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 13.50’de borç verme faiz oranını da yüzde 16.50’de sabit tuttu.

Para Politikası Kurulu "Orta dönemde faizlerin yükselme olasılığının, aşağı inme ya da sabit kalma olasılığına kıyasla daha düşük, kısa dönemde ise sabit kalma olasılığının bir ölçüde azaldığı" değerlendirmesini yaparak gelecek toplantı için düşük güçte de olsa bir faiz indirimi sinyali verdi. Böylece faizde gelecek aylarda yapılabilecek değişiklik, 13 Mart akşamı görev süresi dolacak Süreyya Serdengeçti’den sonra atanacak yeni başkana kaldı.

KİMLER KATILDI:

PPK’nın bu yılın ikinci toplantısına, Başkan Süreyya Serdengeçti ve Kurul üyeleri Erdem Başçı, Şükrü Binay, Fatih Özatay, Güven Sak ve Durmuş Yılmaz katıldı. Toplantıda, Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı’nda uygulanan kısa vadeli faiz oranlarının (politika faizleri) sabit tutulmasına karar verildi.

FAİZLER NE OLDU:

Buna göre Merkez Bankası’nın gecelik borçlanma faizi yüzde 13.50, borç verme faiz oranı yüzde 16.50 olarak uygulanmaya devam edilecek. Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00-16.30 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faizi yüzde 9.50, borç verme faiz oranı yüzde 19.50 olarak korundu. Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 15.50 olarak uygulanmaya devam edilecek. Merkez Bankası gecelik borçlanma faiz oranı en son geçen yıl aralık ayında 0.25 puan indirim yapılmıştı.

İNDİRİM OLASILIĞI ARTIYOR:

Para Politikası Kurulu’nun faiz oranlarını sabit tutma kararını alırken yaptığı değerlendirmelerin özeti de açıklandı. Yapılan açıklamada enflasyon ve ekonomik aktiviteye dair son dönemde açıklanan verilerin, bazı maliyet unsurlarında olumlu gelişmelere işaret etmekle beraber, Enflasyon Raporu’nda ortaya konulan görünümü belirgin olarak değiştirecek ölçüde bir bilgi içermediği değerlendirmesinin yapıldığı bildirildi. Açıklamada, "Yılın ilk çeyreğinde duraksama gösteren enflasyondaki düşüş eğiliminin, ikinci çeyrekten itibaren düşüş sürecine devam edeceği tahmin edilmektedir. Bu düşüş sürecine karşın, mevcut bilgiler ışığında, yıl sonunda enflasyonun nokta hedef olan yüzde 5’in üzerinde gerçekleşmesi olasılığı, altında gerçekleşmesi olasılığına göre daha yüksektir" denildi.

IMF: Merkez Bankası başkanlığına karışmayız

ULUSLARARASI Para Fonu IMF'nin Dış İlişkiler Direktörü Tom Dawson, Türkiye'de Merkez Bankası Başkanlığı konusunda kararın hükümete ait olduğunu ve IMF'nin buna karışmadığını söyledi. Dawson, Türk yetkililerinin programın ilerletilmesinde daha fazla zamana ihtiyaç duymasından dolayı programın üçüncü gözden geçirme görüşmelerine yönelik IMF heyetinin Türkiye ziyaretinin tarihinin henüz belli olmadığı yolundaki daha önce IMF’ce yapılan açıklamayı yineledi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle