Özilhan TÜSİAD'a 1 yıl daha başkan

TÜSİAD'da yeniden 2 yıl için Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçilen Tuncay Özilhan, 1 yıl sonra görevini bırakacağını açıkladı. Özilhan'dan boşalacak Başkanlığı Mustafa Koç ve Ömer Sabancı'dan birinin üstlenmesi bekleniyor.

Haberin Devamı

Özilhan, Yönetim Kurulu Başkanlığı'na, başkan yardımcılarından birinin geleceğini söyledi, ancak isim vermedi.

TÜSİAD'da Başkan Yardımcısı olarak önceki dönemde, Aldo Kaslowski ile birlikte Mustafa Koç ve Ömer Sabancı görev yaptı. YİK'e seçilen Kaslowski, yeni Yönetim Kurulu'nda yer almazken, Özilhan'dan boşalacak Başkanlığı Mustafa Koç ve Ömer Sabancı'dan birinin üstlenmesi bekleniyor.
  
Mustafa Koç, halen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili, Ömer Sabancı Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Kimya Grubu Başkanı olarak görev yapıyor.
  
Anadolu Grubu İcra Başkanı Tuncay Özilhan, işlerinin yoğunluğunu gerekçe göstererek, yeniden TÜSİAD Başkanlığı'na aday olmak istemezken, bir yıl daha görevini sürdürmesi istenmişti.

Bu arada, tek listeyle gidilen ve tamamlanan seçimler sonucu, TÜSİAD'ın yeni Yönetim Kurulu, Tuncay Özilhan başkanlığında Mustafa Koç, Ömer Sabancı, Cem Duna, Şadi Gücüm, Oktay Varlıer, Ömer Aras, Pekin Baran, Arzuhan Yalçındağ, Tufan Ünal ve Haluk Tükel'den oluştu.

Yüksek İstişare Konseyi de, Muharrem Kayhan başkanlığında Erkut Yücaoğlu, Aldo Kaslowski, Rona Yırcalı, Yavuz Canevi ve Zekeriya Yıldırım'dan teşkil edildi.

33. GENEL KURUL

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) 33. Genel Kurulu'nda üyeler, İş Güvencesi Yasası başta olmak üzere, özelleştirme ve Türkiye'nin orman durumu gibi çeşitli konuları tartıştılar.

Genel Kurulun dilekler bölümünde söz alan üyelerden Nihat Gökyiğit, Türkiye'deki bazı doğal zenginliklere dikkati çekerek, ormanlık alanlar konusunda bazı bilgiler verdi.

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton da Türkiye ormanlarının yüzde 60 oranında azaldığını ve yapılan bir araştırmayla, 2020-2025 yılları arasında Türkiye'de orman göremeyeceklerinin ortaya çıktığını kaydetti.
 
Özelleştirme konusunda hala bir program olmadığını belirten Alaton, ''Çünkü kendi içimizde dahi özelleştirmeye soğuk bakan insanlarımız var'' diye konuştu.

İŞ GÜVENCESİ YASASI
 
TÜSİAD üyesi Mehmet Şuhubi ise İş Güvencesi Yasası'na değinerek, TüSİAD'ın çağdaş bir iş kanunu mantığını ele alarak, bu konuda güzel bir taslak hazırladığını ancak muhtelif nedenlerle bunu gündeme getiremediğini anlattı.

Üyelerden Haydar Akın, yasanın yeniden gündeme gelmesi gerektiğini belirterek, ''İSO'nun başaramadığını, TÜSİAD'ın başarmasını bekliyoruz'' dedi.
  
Osman Kavala ise İş Güvencesi Yasası'nı sanayi ve hizmet sektörünün kaldıramayacağını belirtti.

Bedirhan Çelik, ''Yasa bu haliyle kalırsa 'ben sendikal sebepten dolayı çıkarıldım' derse ve haklı olduğu belirtilirse, 3 yıllık geliri kadar tazminat hakkı kazanıyor. Bu, piyangodur. İnsanları kışkırtıyorsunuz'' diye konuştu.

BÜLENT ECZACIBAŞI ONURSAL BAŞKAN
 
Genel Kurul'da, TÜSİAD üyesi Feyyaz Berker, dernekte 2 yıl Yönetim Kurulu Başkanlığı ve 4 yıl Konsey Başkanlığı yapan Bülent Eczacıbaşı'nın, TÜSİAD Onursal Başkanlığı'na seçilmesini teklif etti.
  
Berker'in teklifi salonda büyük alkış alırken, Divan Başkanı Şinasi Ertan da ''Ben oylama yapmıyorum. Bu alkışlar 'Evet' demek'' diye konuştu.

Bunun üzerine kürsüye gelen Eczacıbaşı, teklifin kendisi için çok büyük onur olduğunu dile getirerek, TÜSİAD'a hizmet etmekten büyük zevk duyduğunu söyledi.

Eczacıbaşı, TÜSİAD'ın çok iyi korunması ve destek verilmesi gereken bir kurum olduğunu, Türkiye'nin böyle kurumlara ihtiyacı bulunduğunu ifade ederek, teklif edilen görevi heyecanla yapacağını bildirdi.

Haberle ilgili daha fazlası: