GeriEkonomi Otomobil stokları eridi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otomobil stokları eridi


Bursa'da üretim yapan OYAK Renault ve FIAT-TOFAŞ'ın, ekonomik kriz nedeniyle oluşan otomobil stoklarını ihracata ve kampanyalı satışlara ağırlık vererek erittiği bildirildi.

OYAK Renault ve FIAT-TOFAŞ yetkililerinden alınan bilgiye göre, iki otomotiv devi, Şubat krizinin ardından daha cazip fiyat seçenekleriyle kampanyalar düzenledi.

Bu yılın ilk 5 ayında 13 bin 039 adet binek otomobil satışıyla pazar payını koruyan OYAK Renault, 3 yıl vade imkanıyla tüketicilere birçok seçenek sunuyor.

''Kredili satış'', ''36 ay vade seçeneği'' ve ''Tasarruf Renault Kampanyası'' dahilinde; ''0'' peşinat ya da istenilen miktardaki peşinat tutarıyla tüketiciyi otomobil sahibi yapan OYAK Renault, kredili alımlarda 3 milyar lirayı bulan özel avantajlar sağlıyor.

''Şimdi Al, Eylül'de Öde Kampanyası''nda, belli oranda peşinat yatıran tüketiciler, fiyatın geri kalan miktarını 16 Ağustos 2001 tarihinde ödeyerek Renault sahibi olabiliyor.

Bu kampanyada, tüketiciler, örneğin, 4.3 milyar lira peşinat ile 36 ay 264 milyon lira taksitle ''Clio RTA 1.4 AC'' modeline, 6.3 milyar lira peşinat 36 ay 381 milyon lira taksitle ''Scenic RXE 1.6 16v'' modeline sahip olabiliyor.

OYAK Renault, temmuzda teslim seçeneğiyle tüketicilere, sadece teslim vergilerini ödeyip, geri kalan miktarını ağustos ayında verecekleri vade farkıyla otomobil sahibi olma imkanı veriyor.

FIAT-TOFAŞ'IN KAMPANYALARI...

FIAT-TOFAŞ ta, özellikle Doblo ve Palio serisi modellerinin ihracatını artırırken, cazip fiyat seçenekleriyle düzenlediği kampanyalarla satışlarını artırmayı hedefliyor.

FIAT-TOFAŞ, ''Anahtar Teslim Nakit Kampanyası''yla Şahin 1.4ie, Şahin 1.6ie, Doğan 1.6ie modellerinde 1.8 milyar lira, LPG'li ve LPG ön hazırlıklı kuş serisi tüm otomobillerinde ise 1.5 milyar lira ile 2.3 milyar lira arasında indirim yapıyor.

Aynı kampanya kapsamında Palio serisi 1.2, 1.4 ve 1.6 benzinli ve LPG'li modellerinde 500 milyon-1 milyar lira, Marea, Brava ve Bravo modellerinde ise 750 miyon ile 4 milyar lira arasında değişen miktarlarda indirim yapan FIAT-TOFAŞ, isteyen tüketicilere de Koçbank'tan 3-24 ay vadeli kredi kullanma imkanı sağlıyor.

FIAT-TOFAŞ, ''Takas İndirimleri Kampanyası''nda nakit veya kredi imkanından yararlanarak eski aracını takas etmek isteyen tüm müşterileri için LPG'li ve benzinli kuş serisi araçlarda 200 milyon, Doblo SX ve ELX modellerde 300 milyon, Doblo Cargo modelinde de 150 milyon lira indirim yapıyor.

ÇİFTÇİLERE ÖZEL KAMPANYA

FIAT-TOFAŞ, çiftçi olduğunu belgeleyen, tarla tapusu olan ve hasadını yapacağı ürünün en az 100 dönümünü doğal afetlere karşı sigortalayan çiftçilere yönelik hazırladığı ''Özel Kredi Kampanyası''yla, 3 ay sonra otomobilin KDV dahil bedelinin yüzde 70'i kadar tek ödemeli bir kredi kullandırıyor.

İndirimli kredilerle birlikte yapılan ilave indirimler, benzinli, LPG'li ve LPG ön hazırlıklı kuş serisi tüm modellerde 450-750 milyon lirayı, Palio 1.2 ve 1.4 serisinde 500 milyon lirayı, Brava SX ve Brava ELX modellerinde de 250-600 milyon lirayı buluyor.

İŞÇİLERİN YÜZÜ GÜLÜYOR

OYAK Renault'da örgütlü Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası Bursa1 No'lu Şube Başkanı İsmail Dursun, yaptığı açıklamada, Devlet Bakanı Kemal Derviş'in revize ettiği yeni ekonomik programın piyasalara güven verdiğini belirterek, banka faiz oranlarının gerilemeye başladığını söyledi.

Otomobil satışlarında en büyük etkenin düşük banka faiz oranlarıyla vatandaşın alım gücü olduğunu kaydeden Dursun, Kasım ve Şubat krizlerinin ardından ertelenen taleplerin, kampanyaların da etkisiyle yeniden canlanmaya başladığını ifade etti.

Dursun, cazip fiyat seçenekleriyle kampanyalar düzenleyen OYAK Renault'un stoklarındaki otomobil miktarının gerilediğine dikkati çekerek, 9 bini yerli 16 bini de ithal toplam 25 bin araç stoku bulunduğunu, sadece geçen Mayıs'ta 3 bin 100 yerli, bin 600 de ithal araç satıldığını kaydetti.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 2001 yılında yürürlüğe giren ''Euro-3 motor standardı'' nedeniyle Fransa'dan çok sayıda ithal araç geldiğini ifade eden Dursun, şöyle konuştu:

''İhracat ağırlıklı olarak üretilen Megane ve Clio modellerinin satışı devam ediyor. Piyasaların canlanması işçiye moral veriyor. Ürettiği ürünün satılmasından haz duyan işçiler, piyasaların düzelmesiyle geleceğe daha güvenle bakıyor. Banka faiz oranlarının gerilemesi, otomotiv sektörünün daha da canlandıracaktır. Piyasaların Eylül ayından itibaren rayına oturmasını bekliyoruz.''

''TOFAŞ'IN İHRACATI İYİ GİDİYOR''

Türk Metal Sendikası Bursa Şube Başkanı Sabri Özdemir de, FIAT- TOFAŞ'ın stoklarında otomobil kalmadığını ve mevcut 4 bine yakın aracın Türkiye genelindeki bayilerde satışa sunulduğunu belirterek, özellikle Doblo ve Palio serisi araçların ihracatının artarak sürdüğünü kaydetti.

FIAT-TOFAŞ'ın düzenlediği kampanyaların satışları artırmasına karşın henüz piyasaların güven vermediğini savunan Özdemir, ''Kimse 1-2 ay sonra ne olacağını söyleyemiyor. Finans sektörüne verilen desteğin reel sektöre yansımasını görmek lazım. TOFAŞ'ın ihracatı iyi gidiyor. Bu durum işçilerin de moralini olumlu yönde etkiliyor'' dedi. (aa)

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False